Listor AB
556834-3379Aktiebolagreg. 2010
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 731 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 406 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
7
Listor.se – Sveriges största samlingsplats för listor
Listor.se – Sveriges största samlingsplats för listor! Upptäck roliga, intressanta och spännande listor om musik, sport, film, tv och mycket mer.
listor.se
Adresser
Besöksadress
Ölandsgatan 6, 791 60 Falun
Postadress
Ölandsgatan 6, 791 60 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva inköp av mark, iordningställande och försäljning av tomter, uppförande och försäljning av hus samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 237 tkr | −2 375 tkr | – |
| 2018 | 2 707 tkr | −2 185 tkr | – |
| 2019 | 4 163 tkr | −2 577 tkr | 20 416 tkr |
| 2020 | 7 tkr | −5 331 tkr | 18 604 tkr |
| 2021 | 2 103 tkr | −3 576 tkr | – |
| 2022 | 686 tkr | −5 771 tkr | 7 732 tkr |
| 2023 | 5 030 tkr | 10 845 tkr | 11 286 tkr |
| 2024 | 4 758 tkr | 11 730 tkr | 14 548 tkr |
| 2025 | 4 731 tkr | −1 406 tkr | 12 006 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −29,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −0,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 731 | 4 758 | 5 030 | 686 | 2 103 | 7 | 4 163 | 2 707 | 2 237 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 2 144 | 468 | – | 9 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 731 | 4 759 | 7 174 | 1 153 | – | 16 | 4 165 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 339 | 372 | – | – |
| Handelsvaror | 260 | 324 | 1 236 | 931 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 879 | 1 617 | 1 734 | 2 268 | – | 1 439 | 1 560 | – | – |
| Personalkostnader | 3 329 | 3 993 | 3 143 | 3 505 | – | 3 388 | 4 680 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 143 | 160 | 205 | 206 | – | 170 | 125 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 527 | 928 | 0 | 3 | – | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 137 | 7 023 | 6 318 | 6 914 | – | 5 338 | 6 737 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 406 | −2 264 | 856 | −5 761 | – | −5 322 | −2 572 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 14 000 | 10 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | – | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 9 | 12 | 10 | – | 9 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 13 994 | 9 990 | −10 | – | −9 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 406 | 11 730 | 10 845 | −5 771 | −3 576 | −5 331 | −2 577 | −2 185 | −2 375 |
| Bokslutsdispositioner | 864 | −6 468 | −5 291 | 716 | – | 5 269 | 2 701 | – | – |
| Resultat före skatt | −542 | 5 262 | 5 554 | −5 055 | – | −62 | 124 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 59 | – | – |
| Årets resultat | −542 | 5 262 | 5 554 | −5 055 | – | −62 | 65 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 613 | 666 | 825 | 875 | – | 6 312 | 6 313 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 376 | 26 365 | 26 832 | 24 513 | – | 50 | 96 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 26 988 | 27 030 | 27 658 | 25 388 | – | 6 362 | 6 409 | – | – |
| Varulager | 504 | 284 | 0 | 233 | – | 153 | 96 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 112 | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 100 | 32 701 | 14 257 | 3 615 | – | 22 974 | 23 124 | – | – |
| Kassa och bank | 140 | 292 | 1 063 | 1 314 | – | 22 941 | 6 856 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 41 745 | 33 277 | 15 319 | 5 162 | – | 46 067 | 30 076 | – | – |
| Summa tillgångar | 68 733 | 60 307 | 42 977 | 30 550 | – | 52 429 | 36 485 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 498 | 9 236 | 5 682 | 12 737 | – | 18 616 | 20 301 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 956 | 14 498 | 11 236 | 7 682 | – | 18 554 | 20 366 | – | – |
| Eget kapital | 12 006 | 14 548 | 11 286 | 7 732 | – | 18 604 | 20 416 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 419 | 289 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 71 | 193 | – | 437 | 559 | – | – |
| Leverantörsskulder | 105 | 182 | 148 | 295 | – | 237 | 147 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | −106 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 56 727 | 45 759 | 31 620 | 22 625 | – | 32 969 | 15 221 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 68 733 | 60 307 | 42 977 | 30 550 | – | 52 429 | 36 485 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 6 | 6 | – | 5 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 2 000 | 2 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,5 % | 24,1 % | 26,3 % | 25,3 % | – | 36,1 % | 56,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 73 % | 72 % | 48 % | 22 % | – | 139 % | 197 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −29,7 % | −47,6 % | 17 % | −839,8 % | – | −80 040,3 % | −61,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −29,7 % | 246,5 % | 215,6 % | −841,3 % | −170 % | −80 181,5 % | −61,9 % | −80,7 % | −106,2 % |
| Omsättningstillväxt | −0,6 % | −5,4 % | 633,2 % | −67,4 % | – | −99,8 % | 53,8 % | 21 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,5 % | 36,2 % | 49,2 % | −65,4 % | – | −0,3 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 676 tkr | 793 tkr | 838 tkr | 114 tkr | – | 1 tkr | 595 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (46)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 5 359 tkr | 5 359 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 359 tkr | 5 359 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −542 tkr | 5 262 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 864 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −542 tkr | 5 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 262 tkr | −5 554 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 262 tkr | 5 554 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 12 006 tkr | 14 548 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −542 tkr | 5 262 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 36 654 tkr | 32 554 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 21 017 tkr | 21 006 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 21 017 tkr | 21 006 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 527 tkr | 467 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 538 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 11 956 tkr | 14 498 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 956 tkr | 12 498 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 443 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 183 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 745 tkr | 656 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 563 tkr | 512 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 90 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 6 468 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 320 tkr | 412 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 985 tkr | 985 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 665 tkr | 573 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 105 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 97 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 1 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 71 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 110 tkr | 110 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 110 tkr | 110 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 504 tkr | 284 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 504 tkr | 284 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 56 303 tkr | 44 069 tkr |
| Stallda sakerheter | 91 262 tkr | 95 568 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 0 | 412 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 279 tkr | 289 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Listor ABHuvudarbetsställe
Ölandsgatan 6, 791 60 Falun
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556834-3379
Registreringsdatum
20 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
- SNI 42.910 – Vattenbyggnad
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.