swereg

LiTi Hantverk AB

559119-7529Aktiebolagreg. 2017

Bemanning & rekrytering
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Borlänge, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

929 tkr

+12 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

72 tkr

−69 % mot föregående år

Soliditet

70 %

+0,7 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Täktholvägen 10, 781 95 Borlänge

Postadress

Täktholvägen 10, 781 95 Borlänge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall förvalta andelar i andra företag genom direkt eller indirekt ägande, sälja produkter och tjänster inom textil och hantverks branschen såsom skrädderi inom dam, herr, teater, folkdräkter och hantverksprodukter. Hantverk inom textil, skinn och päls för försäljning till såväl företag som privatpersoner.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019882 tkr141 tkr132 tkr
20201 006 tkr99 tkr191 tkr
2021855 tkr103 tkr252 tkr
2022762 tkr79 tkr314 tkr
2023787 tkr69 tkr330 tkr
2024832 tkr229 tkr542 tkr
2025929 tkr72 tkr626 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 69,5 % – branschmedian 56,9 %

Vinstmarginal 7,7 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt 11,7 % – branschmedian −3,8 %

Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning9298327877628551 006882
Övriga rörelseintäkter164511398520
Rörelseintäkter9458358389029401 008882
Råvaror och förnödenheter0000000
Övriga externa kostnader2622282223386
Personalkostnader847735741801764870735
Rörelsekostnader873757769823788909741
Rörelseresultat7279697915299142
Resultat från andelar i koncernföretag0150–––––
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande–0−004901
Finansiella poster01500−0−490−1
Resultat efter finansiella poster72229697910399141
Bokslutsdispositioner350−170−25−24−34
Resultat före skatt10622952797875107
Skatt på årets resultat22171116171623
Årets resultat842124163615984

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Finansiella anläggningstillgångar550550550550550550550
Anläggningstillgångar550550550550550550550
Kortfristiga fordringar29016922385146182177
Kassa och bank1371859795162343206
Omsättningstillgångar427354320180308525383
Summa tillgångar9779048707308581 075933
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat49228023920214182−2
Fritt eget kapital57649228026420214182
Eget kapital626542330314252191132
Obeskattade reserver6610110184845935
Långfristiga skulder––010130250370
Leverantörsskulder6775743
Skatteskulder2––0144228
Kortfristiga skulder284261439322393575397
Summa eget kapital och skulder9779048707308581 075933

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222222

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet69,5 %68,8 %47,1 %52,1 %37,1 %22,1 %17,1 %
Kassalikviditet150 %136 %73 %56 %78 %91 %97 %
Rörelsemarginal7,7 %9,5 %8,7 %10,4 %17,8 %9,9 %16,1 %
Vinstmarginal7,7 %27,5 %8,7 %10,4 %12 %9,9 %16 %
Omsättningstillväxt11,7 %5,7 %3,3 %−10,9 %−15 %14 %–
Avkastning på eget kapital13,4 %39,2 %12,4 %19,9 %24,2 %30,9 %63,4 %
Omsättning per anställd465 tkr416 tkr394 tkr381 tkr428 tkr503 tkr441 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag550 tkr550 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden550 tkr550 tkr
Arets resultat eget kapital84 tkr212 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat84 tkr212 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−212 tkr−41 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning212 tkr41 tkr
Forandring periodiseringsfond35 tkr0
Fordringar koncernforetag kortfristiga283 tkr163 tkr
Forslag disposition576 tkr492 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning576 tkr492 tkr
Innehav andelar koncernforetag antal andelar1 tkr1 tkr
Innehav andelar koncernforetag arets resultat309 tkr360 tkr
Innehav andelar koncernforetag eget kapital2 073 tkr1 764 tkr
Odefinierat begrepp monetart163 tkr213 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga7 tkr5 tkr
Ovriga kortfristiga skulder107 tkr69 tkr
Periodiseringsfonder66 tkr101 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga30 tkr30 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter139 tkr155 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –

  • LiTi Hantverk ABHuvudarbetsställe

    Täktholvägen 10, 781 95 Borlänge

    Bemanning & rekrytering

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559119-7529

Registreringsdatum

18 juli 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Borlänge, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bemanning & rekrytering

  • SNI 78.201 – Personaluthyrning
  • SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler