Litva Bygg & Städ AB
559162-3615Aktiebolagreg. 2018
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
580 tkr
Resultat efter fin. poster
93 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Laudons Väg 8 F, 195 32 Märsta
Postadress
Laudons Väg 8 F, 195 32 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnadsverksamhet och entreprenad inom byggsektorn samt lokalvård och byggnadsstädning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 196 tkr | 140 tkr | 136 tkr |
| 2019 | 544 tkr | 132 tkr | 135 tkr |
| 2020 | 300 tkr | 12 tkr | 64 tkr |
| 2021 | 212 tkr | 53 tkr | 98 tkr |
| 2022 | 367 tkr | 136 tkr | 134 tkr |
| 2023 | 352 tkr | 82 tkr | 119 tkr |
| 2024 | 259 tkr | −96 tkr | 52 tkr |
| 2025 | 580 tkr | 93 tkr | 124 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,1 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 16 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 124,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 580 | 259 | 352 | 367 | 212 | 300 | 544 | 196 |
| Rörelseintäkter | 580 | 259 | 352 | 367 | 212 | 300 | 544 | 196 |
| Råvaror och förnödenheter | 156 | 202 | 60 | 127 | 77 | 107 | 75 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 112 | 123 | 125 | 66 | 81 | 78 | 108 | 24 |
| Personalkostnader | 219 | 29 | 84 | 38 | 0 | 102 | 229 | 31 |
| Rörelsekostnader | 486 | 354 | 269 | 231 | 158 | 287 | 412 | 56 |
| Rörelseresultat | 94 | −95 | 83 | 136 | 54 | 13 | 132 | 140 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −0 | −1 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 93 | −96 | 82 | 136 | 53 | 12 | 132 | 140 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 100 | 0 | −30 | −10 | 0 | −30 | −30 |
| Resultat före skatt | 93 | 4 | 82 | 106 | 43 | 12 | 102 | 110 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 2 | 18 | 22 | 9 | 3 | 22 | 24 |
| Årets resultat | 73 | 2 | 65 | 84 | 34 | 9 | 80 | 86 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | – | 24 | – | – | 0 | 111 | 0 |
| Kundfordringar | 85 | 13 | 138 | 145 | 152 | 158 | 156 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 156 | 68 | 202 | 162 | 167 | 168 | 157 | 17 |
| Kassa och bank | 140 | 36 | 88 | 150 | 50 | 47 | 11 | 190 |
| Omsättningstillgångar | 295 | 104 | 313 | 312 | 217 | 216 | 279 | 207 |
| Summa tillgångar | 295 | 104 | 313 | 312 | 217 | 216 | 279 | 207 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 4 | 0 | 14 | 5 | 6 | 0 |
| Fritt eget kapital | 74 | 2 | 69 | 84 | 48 | 14 | 85 | 86 |
| Eget kapital | 124 | 52 | 119 | 134 | 98 | 64 | 135 | 136 |
| Obeskattade reserver | – | – | 100 | 100 | 70 | 60 | 60 | 30 |
| Leverantörsskulder | 6 | 3 | 27 | 21 | 0 | 11 | 21 | 0 |
| Skatteskulder | 22 | 20 | 39 | 31 | 12 | 25 | 46 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 52 | 94 | 78 | 49 | 91 | 84 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 295 | 104 | 313 | 312 | 217 | 216 | 279 | 207 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | – | 0 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – | – | 80 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,1 % | 50 % | 63,3 % | 68,4 % | 70,9 % | 51,9 % | 65,6 % | 77 % |
| Kassalikviditet | 173 % | 200 % | 306 % | 400 % | 445 % | 236 % | 201 % | 499 % |
| Rörelsemarginal | 16,2 % | −36,6 % | 23,7 % | 37 % | 25,3 % | 4,4 % | 24,3 % | 71,5 % |
| Vinstmarginal | 16 % | −37,2 % | 23,3 % | 37 % | 24,9 % | 4,1 % | 24,2 % | 71,5 % |
| Omsättningstillväxt | 124,1 % | −26,5 % | −3,9 % | 72,8 % | −29,3 % | −44,9 % | 178,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | 3 % | 54,4 % | 62,5 % | 34,4 % | 14,2 % | 58,8 % | 63,2 % |
| Omsättning per anställd | 580 tkr | – | 352 tkr | – | – | 300 tkr | 544 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 73 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 73 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 100 tkr |
| Forslag disposition | 74 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 60 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 108 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 33 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Litva Bygg & Städ ABHuvudarbetsställe
Laudons Väg 8 F, 195 32 Märsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559162-3615
Registreringsdatum
14 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.