LivMed Stockholm AB
556999-8874Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
219 tkr
Resultat efter fin. poster
159 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sonja Kovalevskys Gata 8 10TR, 113 66 Stockholm
Postadress
Sonja Kovalevskys Gata 8 10TR, 113 66 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva hälso- och sjukvårdstjänster på konsult- bas inom flyg- och dykmedicin, prehospital vård och anestesi och utbildning av personal inom nämnda områden. Produktion av A/V material. Samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 154 tkr | 151 tkr | – |
| 2017 | 338 tkr | 156 tkr | – |
| 2018 | 365 tkr | 174 tkr | 269 tkr |
| 2019 | 150 tkr | −35 tkr | 268 tkr |
| 2020 | 214 tkr | 84 tkr | 318 tkr |
| 2021 | 171 tkr | 78 tkr | 379 tkr |
| 2022 | 132 tkr | −45 tkr | 385 tkr |
| 2023 | 152 tkr | 58 tkr | 430 tkr |
| 2024 | 298 tkr | 167 tkr | 562 tkr |
| 2025 | 219 tkr | 159 tkr | 686 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 72,5 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt −26,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 219 | 298 | 152 | 132 | 171 | 214 | 150 | 365 | 338 | 154 |
| Rörelseintäkter | 219 | 298 | 152 | 132 | 171 | 214 | 150 | 365 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 13 | 28 | 32 | 26 | 22 | 40 | 28 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 44 | 111 | 48 | 45 | 52 | 71 | 72 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 12 | 93 | 10 | 36 | 73 | 78 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 60 | 131 | 94 | 176 | 94 | 129 | 185 | 191 | – | – |
| Rörelseresultat | 159 | 167 | 58 | −44 | 78 | 85 | −35 | 174 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 159 | 167 | 58 | −45 | 78 | 84 | −35 | 174 | 156 | 151 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 55 | 0 | −20 | 35 | −35 | – | – |
| Resultat före skatt | 159 | 167 | 58 | 10 | 78 | 64 | 0 | 139 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 35 | 13 | 5 | 16 | 15 | 1 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 125 | 132 | 44 | 6 | 62 | 49 | −1 | 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 | 40 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 40 | 46 | 52 | 58 | 64 | 40 | 40 | 40 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 171 | 14 | 44 | 5 | 7 | 1 | 49 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 327 | 463 | 308 | 213 | 182 | 130 | 102 | 152 | – | – |
| Kassa och bank | 426 | 140 | 127 | 178 | 278 | 300 | 292 | 288 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 753 | 603 | 435 | 391 | 460 | 429 | 394 | 439 | – | – |
| Summa tillgångar | 793 | 649 | 487 | 449 | 524 | 469 | 434 | 479 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 512 | 380 | 335 | 329 | 268 | 218 | 219 | 112 | – | – |
| Fritt eget kapital | 636 | 512 | 380 | 335 | 329 | 268 | 218 | 219 | – | – |
| Eget kapital | 686 | 562 | 430 | 385 | 379 | 318 | 268 | 269 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 55 | 55 | 35 | 70 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 19 | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 69 | 49 | 18 | 21 | 31 | 16 | 32 | 58 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 87 | 58 | 64 | 90 | 97 | 113 | 139 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 793 | 649 | 487 | 449 | 524 | 469 | 434 | 479 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,8 % | 80,7 % | 77 % | 68,2 % | 67,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 705 % | 691 % | 756 % | 615 % | 512 % | 445 % | 350 % | 317 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 72,7 % | 56,2 % | 38,2 % | −33,7 % | 45,3 % | 39,7 % | −23,2 % | 47,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 72,5 % | 56,1 % | 38,1 % | −33,8 % | 45,3 % | 39,5 % | −23,3 % | 47,6 % | 46,1 % | 98,1 % |
| Omsättningstillväxt | −26,6 % | 96,1 % | 15,3 % | −23 % | −19,9 % | 42,5 % | −58,9 % | 7,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 23,5 % | 10,3 % | 1,5 % | 16,2 % | 15,6 % | −0,3 % | 40 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 40 tkr | 40 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 125 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 125 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −132 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 132 tkr | 44 tkr |
| Forslag disposition | 636 tkr | 512 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 436 tkr | 512 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 292 tkr | 292 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 23 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 35 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
LivMed Stockholm ABHuvudarbetsställe
Sonja Kovalevskys Gata 8 10TR, 113 66 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556999-8874
Registreringsdatum
9 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.