Ljudteknik Sthlm AB
559026-8123Aktiebolagreg. 2015
Årsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
739 tkr
Resultat efter fin. poster
22 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sköntorpsvägen 3, 120 38 Årsta
Postadress
c/o Patrik Ulveklint, Sköntorpsvägen 3, 120 38 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda tjänster inom ljudteknik, musik, samt försäljning av motorcyklar och tillbehör och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 883 tkr | 234 tkr | – |
| 2017 | 558 tkr | −49 tkr | – |
| 2018 | 561 tkr | 58 tkr | 155 tkr |
| 2019 | 590 tkr | 58 tkr | 198 tkr |
| 2020 | 343 tkr | −33 tkr | 165 tkr |
| 2021 | 475 tkr | 162 tkr | 298 tkr |
| 2022 | 709 tkr | −50 tkr | 248 tkr |
| 2023 | 727 tkr | −23 tkr | 225 tkr |
| 2024 | 771 tkr | 65 tkr | 274 tkr |
| 2025 | 739 tkr | 22 tkr | 285 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 3 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −4,1 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 739 | 771 | 727 | 709 | 475 | 343 | 590 | 561 | 558 | 883 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 0 | 5 | 202 | 109 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 739 | 776 | 727 | 714 | 677 | 453 | 590 | 561 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 158 | 178 | 138 | 75 | 67 | 90 | 73 | – | – |
| Personalkostnader | 532 | 552 | 572 | 627 | 438 | 411 | 436 | 420 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 717 | 712 | 752 | 765 | 515 | 486 | 533 | 502 | – | – |
| Rörelseresultat | 22 | 64 | −25 | −50 | 162 | −33 | 58 | 59 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 0 | – | 0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | 65 | −23 | −50 | 162 | −33 | 58 | 58 | −49 | 234 |
| Resultat före skatt | 22 | 65 | −23 | −50 | 162 | −33 | 58 | 58 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 11 | 17 | – | 0 | 29 | 0 | 15 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 49 | −23 | −50 | 133 | −33 | 43 | 54 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 6 | 13 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 6 | 13 | – | – |
| Kundfordringar | 88 | 0 | – | 0 | 71 | – | 0 | 64 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 228 | 129 | 142 | 151 | 238 | 99 | 158 | 165 | – | – |
| Kassa och bank | 104 | 204 | 127 | 167 | 153 | 146 | 120 | 59 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 332 | 334 | 269 | 318 | 391 | 245 | 278 | 224 | – | – |
| Summa tillgångar | 332 | 334 | 269 | 318 | 391 | 245 | 284 | 237 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 224 | 175 | 198 | 248 | 115 | 148 | 105 | 51 | – | – |
| Fritt eget kapital | 235 | 224 | 175 | 198 | 248 | 115 | 148 | 105 | – | – |
| Eget kapital | 285 | 274 | 225 | 248 | 298 | 165 | 198 | 155 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 17 | – | 0 | 29 | 0 | 15 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 47 | 60 | 44 | 70 | 93 | 81 | 86 | 82 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 332 | 334 | 269 | 318 | 391 | 245 | 284 | 237 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86 % | 82 % | 83,5 % | 77,9 % | 76,3 % | 67,2 % | 69,7 % | 65,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 713 % | 555 % | 605 % | 453 % | 422 % | 305 % | 322 % | 273 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3 % | 8,3 % | −3,4 % | −7,1 % | 34,1 % | −9,7 % | 9,8 % | 10,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 % | 8,5 % | −3,2 % | −7,1 % | 34,1 % | −9,7 % | 9,8 % | 10,3 % | −8,8 % | 26,5 % |
| Omsättningstillväxt | −4,1 % | 6 % | 2,6 % | 49,1 % | 38,6 % | −41,9 % | 5,2 % | 0,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,1 % | 17,9 % | −10,3 % | −20,3 % | 44,7 % | −20,2 % | 21,7 % | 34,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 739 tkr | 771 tkr | 727 tkr | 709 tkr | 475 tkr | 343 tkr | 590 tkr | 561 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 274 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forslag disposition | 235 tkr | 224 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 135 tkr | 224 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 70 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 tkr | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 44 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ljudteknik Sthlm ABHuvudarbetsställe
Sköntorpsvägen 3, 120 38 Årsta
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559026-8123
Registreringsdatum
17 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.