Ljung & Ljung AB
559119-9137Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
384 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skeppsbron 18, 111 30 Stockholm
Postadress
Skeppsbron 18, 111 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom försäljning och ledarskap- och organisationsutveckling samt handel med värde- papper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 328 tkr | 899 tkr | 712 tkr |
| 2019 | 1 113 tkr | 50 tkr | 56 tkr |
| 2020 | 31 tkr | 11 tkr | – |
| 2021 | 439 tkr | 165 tkr | – |
| 2022 | 154 tkr | 11 tkr | 78 tkr |
| 2023 | 71 tkr | 49 tkr | 116 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 tkr | 117 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 384 tkr | 500 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,1 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 71 | 154 | 439 | 31 | 1 113 | 5 328 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | −6 | 6 | 0 | −102 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 123 | 0 |
| Rörelseintäkter | −6 | 6 | 71 | 52 | – | – | 1 236 | 5 328 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | −22 | 41 | – | – | 742 | 1 096 |
| Personalkostnader | 0 | 10 | 45 | 0 | – | – | 442 | 3 332 |
| Rörelsekostnader | 2 | 11 | 23 | 41 | – | – | 1 184 | 4 428 |
| Rörelseresultat | −8 | −5 | 48 | 11 | – | – | 52 | 900 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 392 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 6 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 3 | 1 |
| Finansiella poster | 392 | 6 | 0 | −0 | – | – | −3 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 384 | 1 | 49 | 11 | 165 | 11 | 50 | 899 |
| Resultat före skatt | 384 | 1 | 49 | 11 | – | – | 50 | 899 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 10 | 6 | – | – | 46 | 237 |
| Årets resultat | 384 | 0 | 39 | 5 | – | – | 4 | 662 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 485 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 404 | 131 | 121 | 70 | – | – | 618 | 233 |
| Kortfristiga placeringar | 153 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 4 | 18 | 37 | – | – | 0 | 719 |
| Omsättningstillgångar | 583 | 134 | 139 | 107 | – | – | 618 | 952 |
| Summa tillgångar | 633 | 134 | 139 | 107 | – | – | 618 | 952 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 67 | 66 | 28 | 23 | – | – | 2 | 0 |
| Fritt eget kapital | 450 | 67 | 66 | 28 | – | – | 6 | 662 |
| Eget kapital | 500 | 117 | 116 | 78 | – | – | 56 | 712 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 263 | 0 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 35 | – | – | 6 | 50 |
| Skatteskulder | 0 | 10 | 16 | 42 | – | – | 276 | 33 |
| Kortfristiga skulder | 133 | 18 | 23 | 29 | – | – | 299 | 240 |
| Summa eget kapital och skulder | 633 | 134 | 139 | 107 | – | – | 618 | 952 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 392 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,1 % | 86,8 % | 83,7 % | 72,5 % | – | – | 9,1 % | 74,8 % |
| Kassalikviditet | 440 % | 756 % | 613 % | 364 % | – | – | 207 % | 397 % |
| Rörelsemarginal | – | – | 68,3 % | 7,1 % | – | – | 4,7 % | 16,9 % |
| Vinstmarginal | – | – | 69 % | 7,1 % | 37,6 % | 35,5 % | 4,5 % | 16,9 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −53,9 % | −64,9 % | – | – | −79,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 76,7 % | 0,4 % | 33,2 % | 6,2 % | – | – | 6,7 % | 93 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | 2 664 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 384 tkr | 433 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 384 tkr | 433 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −433 | −39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 433 | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 500 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 384 tkr | 433 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 392 tkr | – |
| Forslag disposition | 450 tkr | 67 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 58 tkr | 67 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 125 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 153 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 133 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ljung & Ljung ABHuvudarbetsställe
Skeppsbron 18, 111 30 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559119-9137
Registreringsdatum
20 juli 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.