Ljuspunkten i Örebro AB
556495-8709Aktiebolagreg. 1994
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
44 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storsätter 222, 705 95 Örebro
Postadress
c/o Ljuspunkten, Storsätter 222, 705 95 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning och montering av reklam, ljus-, och neonskyltar, handel med värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 555 tkr | 30 tkr | – |
| 2019 | 82 tkr | −297 tkr | – |
| 2020 | 5 tkr | −104 tkr | 278 tkr |
| 2021 | 77 tkr | −16 tkr | 262 tkr |
| 2022 | 43 tkr | −6 tkr | 256 tkr |
| 2023 | 14 tkr | −29 tkr | 227 tkr |
| 2024 | 21 tkr | −163 tkr | 64 tkr |
| 2025 | 44 tkr | −1 tkr | 63 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,5 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal −2,3 % – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt 109,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 | 21 | 14 | 43 | 77 | 5 | 82 | 555 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 44 | 21 | 14 | 43 | 77 | 6 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 4 | 4 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 153 | 13 | 16 | 69 | 58 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 31 | 31 | 33 | 20 | 44 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 44 | 183 | 43 | 49 | 93 | 110 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −163 | −29 | −6 | −16 | −103 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −163 | −29 | −6 | −16 | −104 | −297 | 30 |
| Resultat före skatt | −1 | −163 | −29 | −6 | −16 | −104 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −163 | −29 | −6 | −16 | −104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 415 | 445 | 476 | 506 | 539 | 148 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 415 | 445 | 476 | 506 | 539 | 148 | – | – |
| Kundfordringar | 6 | 13 | −12 | 0 | 25 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 13 | 129 | 141 | 167 | 144 | – | – |
| Kassa och bank | 48 | 12 | 25 | 13 | 40 | 33 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 54 | 24 | 154 | 155 | 208 | 177 | – | – |
| Summa tillgångar | 469 | 470 | 630 | 661 | 747 | 324 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −56 | 107 | 136 | 142 | 158 | 262 | – | – |
| Fritt eget kapital | −57 | −56 | 107 | 136 | 142 | 158 | – | – |
| Eget kapital | 63 | 64 | 227 | 256 | 262 | 278 | – | – |
| Långfristiga skulder | 364 | 364 | 364 | 364 | 444 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 41 | 41 | 39 | 41 | 41 | 46 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 469 | 470 | 630 | 661 | 747 | 324 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,5 % | 13,7 % | 36 % | 38,7 % | 35,1 % | 85,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 59 % | 395 % | 374 % | 507 % | 383 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,4 % | −774,4 % | −206,1 % | −14,1 % | −21,1 % | −2 069,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,3 % | −776,2 % | −207,1 % | −14 % | −20,8 % | −2 080 % | −362,2 % | 5,4 % |
| Omsättningstillväxt | 109,5 % | 50 % | −67,4 % | −44,2 % | 1 440 % | −93,9 % | −85,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 % | −253,7 % | −12,7 % | −2,4 % | −6,2 % | −37,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −616 | −163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −616 | −163 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 163 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −163 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 63 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −616 | −163 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 415 tkr | 445 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 660 tkr | 660 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 245 tkr | 215 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 31 tkr |
| Forslag disposition | −57 tkr | −56 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −57 tkr | −56 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 364 tkr | 364 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 76 | 6 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 23 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 364 tkr | 364 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 100 tkr | 1 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Ljuspunkten i Örebro ABHuvudarbetsställe
Storsätter 222, 705 95 Örebro
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556495-8709
Registreringsdatum
3 oktober 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.119 – Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.