Ljuspunkten i Sundsvall Aktiebolag
556123-6513Aktiebolagreg. 1969
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
36 tkr
Resultat efter fin. poster
10 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Albäcksgatan 11 A Bv, 852 43 Sundsvall
Postadress
Albäcksgatan 11 A Bv, 852 43 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med elektriska artiklar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 928 tkr | 403 tkr | – |
| 2018 | 3 441 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 3 268 tkr | −174 tkr | 961 tkr |
| 2020 | 4 775 tkr | −175 tkr | 186 tkr |
| 2021 | 2 298 tkr | 2 102 tkr | 1 504 tkr |
| 2022 | 39 tkr | −375 tkr | 784 tkr |
| 2023 | 41 tkr | 7 tkr | 124 tkr |
| 2024 | 49 tkr | 12 tkr | 134 tkr |
| 2025 | 36 tkr | 10 tkr | 142 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 27,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −27,5 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 | 49 | 41 | 39 | 2 298 | 4 775 | 3 268 | 3 441 | 3 928 |
| Rörelseintäkter | 36 | 49 | 41 | 39 | 2 298 | 4 775 | 3 268 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 9 | 987 | 41 | – | – |
| Handelsvaror | 20 | 27 | 28 | 23 | 15 | 1 215 | 1 170 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 10 | 13 | 16 | 76 | 768 | 857 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | −8 | 375 | 97 | 1 978 | 1 373 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 37 | 33 | 414 | 197 | 4 949 | 3 441 | – | – |
| Rörelseresultat | 10 | 13 | 8 | −375 | 2 102 | −173 | −173 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | −0 | 0 | −2 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 | 12 | 7 | −375 | 2 102 | −175 | −174 | 0 | 403 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 477 | −477 | 0 | 147 | – | – |
| Resultat före skatt | 10 | 12 | 7 | 102 | 1 625 | −175 | −27 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 3 | 3 | 21 | 306 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 8 | 10 | 4 | 81 | 1 318 | −175 | −27 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 442 | 434 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 442 | 434 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 16 | 1 016 | – | – |
| Kundfordringar | 6 | 2 | 2 | – | 0 | 29 | 43 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 9 | 9 | 313 | 7 | 58 | 229 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 3 478 | 3 478 | – | – |
| Kassa och bank | 846 | 1 144 | 1 594 | 2 036 | 2 393 | 1 518 | −93 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 858 | 1 152 | 1 603 | 2 348 | 2 400 | 5 070 | 4 630 | – | – |
| Summa tillgångar | 858 | 1 152 | 1 603 | 2 348 | 2 400 | 5 512 | 5 064 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 14 | 4 | 0 | 584 | 66 | 241 | 868 | – | – |
| Fritt eget kapital | 22 | 14 | 4 | 664 | 1 384 | 66 | 841 | – | – |
| Eget kapital | 142 | 134 | 124 | 784 | 1 504 | 186 | 961 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 477 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 4 279 | 3 679 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 8 | 0 | −0 | 72 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 5 | 3 | 304 | 304 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 716 | 1 018 | 1 479 | 1 564 | 419 | 1 048 | 424 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 858 | 1 152 | 1 603 | 2 348 | 2 400 | 5 512 | 5 064 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 664 | 800 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,5 % | 11,6 % | 7,7 % | 33,4 % | 78,4 % | 3,4 % | 19 % | – | – |
| Kassalikviditet | 120 % | 113 % | 108 % | 150 % | 573 % | 482 % | 852 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 25,5 % | 18,5 % | −959,7 % | 91,5 % | −3,6 % | −5,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 27,1 % | 25,3 % | 16,1 % | −960,9 % | 91,5 % | −3,7 % | −5,3 % | 0 % | 10,3 % |
| Omsättningstillväxt | −27,5 % | 21,1 % | 4,2 % | −98,3 % | −51,9 % | 46,1 % | −5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,4 % | 7,4 % | 3,3 % | 10,3 % | 87,7 % | −94,5 % | −2,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 142 tkr | 134 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 22 tkr | 14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 22 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 701 tkr | 1 001 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Ljuspunkten i Sundsvall AktiebolagHuvudarbetsställe
Albäcksgatan 11 A Bv, 852 43 Sundsvall
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556123-6513
Registreringsdatum
18 februari 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.552 – Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.