LL Bostadsbolag AB
559094-6025Aktiebolagreg. 2016
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 424 tkr
Resultat efter fin. poster
204 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Täljstensvägen 18, 746 41 Bålsta
Postadress
Täljstensvägen 18, 746 41 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta lös egendom inklusive värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 248 tkr | 8 tkr | – |
| 2018 | 176 tkr | −264 tkr | −209 tkr |
| 2019 | 1 224 tkr | 187 tkr | 941 tkr |
| 2020 | 1 198 tkr | 104 tkr | 1 039 tkr |
| 2021 | 1 228 tkr | 223 tkr | 1 217 tkr |
| 2022 | 1 241 tkr | 13 tkr | 1 225 tkr |
| 2023 | 1 245 tkr | −136 tkr | 1 089 tkr |
| 2024 | 1 319 tkr | −52 tkr | 1 037 tkr |
| 2025 | 1 424 tkr | 204 tkr | 1 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 424 | 1 319 | 1 245 | 1 241 | 1 228 | 1 198 | 1 224 | 176 | 248 |
| Rörelseintäkter | 1 424 | 1 319 | 1 245 | 1 241 | 1 228 | 1 198 | 1 224 | 176 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 196 | 171 | 181 | 319 | 182 | 143 | 130 | 113 | – |
| Handelsvaror | 0 | 2 | – | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 50 | 32 | 39 | 61 | 31 | 40 | 33 | 68 | – |
| Av- och nedskrivningar | 359 | 359 | 378 | 381 | 381 | 439 | 381 | 33 | – |
| Rörelsekostnader | 606 | 565 | 598 | 762 | 594 | 623 | 544 | 215 | – |
| Rörelseresultat | 819 | 755 | 648 | 479 | 635 | 575 | 681 | −39 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 616 | 807 | 784 | 467 | 411 | 472 | 494 | 226 | – |
| Finansiella poster | −615 | −806 | −784 | −467 | −411 | −472 | −494 | −226 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 204 | −52 | −136 | 13 | 223 | 104 | 187 | −264 | 8 |
| Resultat före skatt | 204 | −52 | −136 | 13 | 223 | 104 | 187 | −264 | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | – | 0 | 4 | 46 | 6 | – | – | – |
| Årets resultat | 199 | −52 | −136 | 8 | 177 | 98 | 187 | −264 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 414 | 20 773 | 21 132 | 21 510 | 21 891 | 22 272 | 22 711 | 21 884 | – |
| Anläggningstillgångar | 20 414 | 20 773 | 21 132 | 21 510 | 21 891 | 22 272 | 22 711 | 21 884 | – |
| Kundfordringar | 8 | 23 | 0 | 22 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 92 | 56 | 56 | 27 | 21 | 14 | 0 | – |
| Kassa och bank | 320 | 82 | 91 | 162 | 819 | 538 | 339 | 447 | – |
| Omsättningstillgångar | 398 | 174 | 147 | 218 | 846 | 559 | 354 | 447 | – |
| Summa tillgångar | 20 812 | 20 947 | 21 279 | 21 728 | 22 737 | 22 831 | 23 065 | 22 331 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 1 014 | 1 014 | 1 014 | 1 014 | 1 014 | 1 014 | 1 014 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 23 | 75 | 212 | 203 | 26 | −72 | −259 | 6 | – |
| Fritt eget kapital | 223 | 23 | 75 | 212 | 203 | 26 | −72 | −259 | – |
| Eget kapital | 1 236 | 1 037 | 1 089 | 1 225 | 1 217 | 1 039 | 941 | −209 | – |
| Långfristiga skulder | 13 612 | 13 942 | 14 222 | 14 494 | 15 524 | 15 838 | 16 168 | 16 498 | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 23 | 18 | 8 | – | 0 | 1 | 83 | – |
| Skatteskulder | 22 | – | 0 | 50 | 46 | 0 | 5 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 5 963 | 5 967 | 5 968 | 6 008 | 5 996 | 5 954 | 5 956 | 6 043 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 812 | 20 947 | 21 279 | 21 728 | 22 737 | 22 831 | 23 065 | 22 331 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,9 % | 5 % | 5,1 % | 5,6 % | 5,4 % | 4,6 % | 4,1 % | −0,9 % | – |
| Kassalikviditet | 7 % | 3 % | 2 % | 4 % | 14 % | 9 % | 6 % | 7 % | – |
| Rörelsemarginal | 57,5 % | 57,2 % | 52 % | 38,6 % | 51,7 % | 48 % | 55,6 % | −22 % | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | −3,9 % | −10,9 % | 1,1 % | 18,2 % | 8,7 % | 15,3 % | −150 % | 3,2 % |
| Omsättningstillväxt | 8 % | 5,9 % | 0,3 % | 1,1 % | 2,5 % | −2,1 % | 595,5 % | −29 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,1 % | −5 % | −12,5 % | 0,7 % | 14,6 % | 9,4 % | 19,8 % | 126,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 199 tkr | −52 tkr |
| Byggnader mark | 20 383 tkr | 20 711 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 710 tkr | – |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 327 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 329 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 199 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | −136 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 236 tkr | 1 037 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 199 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 126 tkr | 145 tkr |
| Forslag disposition | 223 tkr | 23 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 223 tkr | 23 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 415 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 384 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | – |
| Overkursfond bunden | 964 tkr | 964 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 800 tkr | 5 800 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 13 612 tkr | 13 942 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | – |
| Uppskrivningsfond | 964 tkr | 964 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
LL Bostadsbolag ABHuvudarbetsställe
Täljstensvägen 18, 746 41 Bålsta
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559094-6025
Registreringsdatum
28 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.