LM Hold AB
559360-0025Aktiebolagreg. 2022
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odensalagatan 30, 831 44 Östersund
Postadress
c/o Molund, Odensalagatan 30, 831 44 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 0 tkr | 2 230 tkr | 2 255 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 098 tkr | 767 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −89 tkr | 678 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −4 tkr | 674 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 9 | 9 | 11 | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 9 | 9 | 11 | – |
| Rörelseresultat | −12 | −9 | −9 | −11 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 | 3 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | −80 | −1 089 | 2 241 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −89 | −1 098 | 2 230 | – |
| Resultat före skatt | −4 | −89 | −1 098 | 2 230 | – |
| Årets resultat | −4 | −89 | −1 098 | 2 230 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 678 | 685 | 756 | 2 223 | – |
| Anläggningstillgångar | 678 | 685 | 756 | 2 223 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 | 30 | – |
| Kassa och bank | 3 | 1 | 18 | 8 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 1 | 18 | 38 | – |
| Summa tillgångar | 682 | 686 | 774 | 2 261 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 653 | 742 | 1 840 | – | – |
| Fritt eget kapital | 649 | 653 | 742 | 2 230 | – |
| Eget kapital | 674 | 678 | 767 | 2 255 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 8 | 7 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 682 | 686 | 774 | 2 261 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 390 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,8 % | 98,8 % | 99 % | 99,7 % | – |
| Kassalikviditet | 42 % | 11 % | 228 % | 587 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,6 % | −13,1 % | −143,3 % | 98,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 665 tkr | 665 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 665 tkr | 665 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 132 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 140 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 13 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 141 tkr | 1 141 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 6 tkr | 80 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 128 tkr | 1 121 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 89 tkr | 1 098 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −89 tkr | −1 098 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 674 tkr | 678 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 649 tkr | 653 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 649 tkr | 653 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 6 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 1 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 15 tkr | −670 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 13 jan. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
LM Hold ABHuvudarbetsställe
Odensalagatan 30, 831 44 Östersund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559360-0025
Registreringsdatum
13 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.