LN&GV taxi AB
559364-2092Aktiebolagreg. 2022
Vällingby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
448 tkr
Resultat efter fin. poster
25 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skattegårdsvägen 270, 162 45 Vällingby
Postadress
Skattegårdsvägen 270, 162 45 Vällingby
Verksamhetsbeskrivning
Taxi Verksamhet Resor med taxi- företag och privat personer
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 398 tkr | 224 tkr | 203 tkr |
| 2023 | 467 tkr | 146 tkr | 165 tkr |
| 2024 | 450 tkr | 86 tkr | 177 tkr |
| 2025 | 448 tkr | 25 tkr | 97 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −0,5 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 448 | 450 | 467 | 398 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 3 | 1 | 1 |
| Rörelseintäkter | 450 | 453 | 468 | 400 |
| Råvaror och förnödenheter | 52 | 37 | 26 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 272 | 211 | 172 | 108 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 101 | 101 | – |
| Rörelsekostnader | 424 | 348 | 298 | 164 |
| Rörelseresultat | 25 | 104 | 170 | 236 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 19 | 25 | 12 |
| Finansiella poster | 0 | −18 | −24 | −12 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 86 | 146 | 224 |
| Resultat före skatt | 25 | 86 | 146 | 224 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 18 | 30 | 46 |
| Årets resultat | 20 | 68 | 116 | 178 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 202 | 303 | 404 | 505 |
| Anläggningstillgångar | 202 | 303 | 404 | 505 |
| Kundfordringar | −7 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 0 | 1 | 122 |
| Kassa och bank | 7 | 23 | 163 | 84 |
| Omsättningstillgångar | 8 | 23 | 165 | 206 |
| Summa tillgångar | 210 | 326 | 569 | 710 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 152 | 194 | 124 | – |
| Fritt eget kapital | 72 | 152 | 140 | 178 |
| Eget kapital | 97 | 177 | 165 | 203 |
| Långfristiga skulder | 52 | 179 | 274 | 462 |
| Skatteskulder | −39 | −26 | 30 | 46 |
| Kortfristiga skulder | 61 | −31 | 130 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder | 210 | 326 | 569 | 710 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 100 | 110 | 100 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,2 % | 54,4 % | 29 % | 28,5 % |
| Kassalikviditet | 13 % | −75 % | 127 % | 447 % |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | 23,2 % | 36,4 % | 59,2 % |
| Vinstmarginal | 5,6 % | 19,2 % | 31,3 % | 56,1 % |
| Omsättningstillväxt | −0,5 % | −3,7 % | 17,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,4 % | 38,6 % | 70,6 % | 87,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 20 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 20 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | 116 tkr |
| Forslag disposition | 72 tkr | 152 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 72 tkr | 52 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 202 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 505 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 303 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 101 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | −4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 52 tkr | 179 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 4 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
LN&GV taxi ABHuvudarbetsställe
Skattegårdsvägen 270, 162 45 Vällingby
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559364-2092
Registreringsdatum
4 februari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.