Lofsdalens Fjällhotell Drift AB
559288-8019Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 281 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 603 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
5
Lofsdalens Fjällhotell - Nyöppnat hotell i Lofsdalen
Lofsdalens Fjällhotell ligger i vackra Härjedalen och har ett stort utbud av fjällupplevelser för hela familjen.
lofsdalensfjallhotell.se
Adresser
Besöksadress
Sofiagatan 3, 116 40 Stockholm
Postadress
Sofiagatan 3, 116 40 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva hotell och restaurangverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 470 tkr | −1 149 tkr | – |
| 2022 | 8 352 tkr | −5 021 tkr | 720 tkr |
| 2023 | 8 587 tkr | −2 681 tkr | 539 tkr |
| 2024 | 10 180 tkr | −1 966 tkr | 573 tkr |
| 2025 | 9 281 tkr | −1 603 tkr | 469 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,7 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −17,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 281 | 10 180 | 8 587 | 8 352 | 1 470 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | 17 | – |
| Rörelseintäkter | 9 281 | 10 180 | 8 592 | 8 369 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 417 | 3 170 | 2 049 | 2 391 | – |
| Övriga externa kostnader | 5 267 | 5 451 | 5 977 | 6 309 | – |
| Personalkostnader | 2 086 | 3 305 | 3 100 | 4 385 | – |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 81 | 83 | 65 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 5 | 6 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 10 851 | 12 012 | 11 215 | 13 150 | – |
| Rörelseresultat | −1 570 | −1 833 | −2 622 | −4 782 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 13 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 34 | 135 | 71 | 239 | – |
| Finansiella poster | −33 | −134 | −58 | −239 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 603 | −1 966 | −2 681 | −5 021 | −1 149 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 615 | – |
| Resultat före skatt | −1 603 | −1 966 | −2 681 | −4 406 | – |
| Årets resultat | −1 603 | −1 966 | −2 681 | −4 406 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 | 7 | 13 | 18 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 | 161 | 237 | 312 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 025 | 2 280 | 5 030 | 5 130 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 113 | 2 449 | 5 279 | 5 460 | – |
| Varulager | 210 | 392 | 342 | 221 | – |
| Kundfordringar | 1 474 | 1 433 | 1 475 | 1 081 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 173 | 1 680 | 1 802 | 1 492 | – |
| Kassa och bank | 876 | 1 103 | 351 | 224 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 259 | 3 176 | 2 495 | 1 937 | – |
| Summa tillgångar | 5 372 | 5 624 | 7 775 | 7 397 | 6 009 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 048 | 2 514 | 3 195 | 5 101 | – |
| Fritt eget kapital | 444 | 548 | 514 | 695 | – |
| Eget kapital | 469 | 573 | 539 | 720 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 802 | 1 750 | – |
| Leverantörsskulder | 1 617 | 954 | 1 909 | 1 465 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 20 | 18 | – |
| Kortfristiga skulder | 4 903 | 5 052 | 6 433 | 4 927 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 372 | 5 624 | 7 775 | 7 397 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 8 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,7 % | 10,2 % | 6,9 % | 9,7 % | – |
| Kassalikviditet | 83 % | 55 % | 33 % | 35 % | – |
| Rörelsemarginal | −16,9 % | −18 % | −30,5 % | −57,3 % | – |
| Vinstmarginal | −17,3 % | −19,3 % | −31,2 % | −60,1 % | −78,2 % |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | 18,5 % | 2,8 % | 468,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −341,5 % | −343,3 % | −497,4 % | −612,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 856 tkr | 2 036 tkr | 1 717 tkr | 1 044 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 603 tkr | −1 966 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 603 tkr | −1 966 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 966 tkr | 2 681 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 966 tkr | −2 681 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 500 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 573 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 603 tkr | −1 966 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 500 tkr | 2 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 500 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 025 tkr | 2 280 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 025 tkr | 2 280 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 670 tkr | 2 750 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 415 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 1 575 tkr | 1 915 tkr |
| Forslag disposition | 444 tkr | 548 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 444 tkr | 548 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 86 tkr | 161 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 376 tkr | 376 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 290 tkr | 215 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 75 tkr | 75 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 2 tkr | 7 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 24 tkr | 19 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 210 tkr | 392 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 199 tkr | 242 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 510 tkr | 596 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 365 tkr | 802 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 686 tkr | 635 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lofsdalens Fjällhotell Drift ABHuvudarbetsställe
Sofiagatan 3, 116 40 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559288-8019
Registreringsdatum
9 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.