Logiwaste Engineering Procurement & Construction AB
559167-7439Aktiebolagreg. 2018
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
27 548 tkr
Resultat efter fin. poster
6 536 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Stallet Stora Wäsby, 194 37 Upplands Väsby
Postadress
Gamla Stallet Stora Wäsby, 194 37 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva teknisk konsultverksamhet, projektledning och installationsentreprenader inom miljöteknik samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 604 tkr | 112 tkr | – |
| 2020 | 207 tkr | 67 tkr | 259 tkr |
| 2021 | 27 548 tkr | 6 536 tkr | 4 155 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 23,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 13 208,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 548 | 207 | 604 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 6 572 | 111 | – |
| Rörelseresultat | 6 562 | 64 | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 0 | – |
| Finansiella poster | −26 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 536 | 67 | 112 |
| Bokslutsdispositioner | −1 630 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 4 906 | 64 | – |
| Skatt på årets resultat | 1 011 | 14 | – |
| Årets resultat | 3 895 | 50 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 37 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 37 | – |
| Kundfordringar | 476 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 463 | 29 | – |
| Kassa och bank | 4 308 | 228 | – |
| Omsättningstillgångar | 13 771 | 257 | – |
| Summa tillgångar | 13 771 | 295 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 209 | 159 | – |
| Fritt eget kapital | 4 105 | 209 | – |
| Eget kapital | 4 155 | 259 | – |
| Obeskattade reserver | 1 660 | 30 | – |
| Skatteskulder | 987 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 956 | 5 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 771 | 295 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,7 % | 96,2 % | – |
| Kassalikviditet | 173 % | 5 149 % | – |
| Rörelsemarginal | 23,8 % | 30,8 % | – |
| Vinstmarginal | 23,7 % | 32,4 % | 18,5 % |
| Omsättningstillväxt | 13 208,2 % | −65,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,8 % | 19,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | −1 011 tkr | −14 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 37 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 895 tkr | 50 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,214 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 1 011 tkr | 14 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −39 | −34 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 895 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 895 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | −1 630 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 971 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 105 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 105 tkr | – |
| Nettoomsattning geografisk marknad | 1 622 tkr | 207 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 016 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 564 tkr | −1 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | −10 tkr | 480 |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 0 |
| Perioderingsfonder specifikation | 30 tkr | 30 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,206 | 0,215 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 1 011 tkr | 14 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 498 | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar resultat forsaljning | 498 | 0 |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 5 tkr | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 405 tkr | 5 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 50 tkr | – |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Logiwaste Engineering Procurement & Construction ABHuvudarbetsställe
Gamla Stallet Stora Wäsby, 194 37 Upplands Väsby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559167-7439
Registreringsdatum
13 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.