LogMic Konsult AB
556861-5131Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−42 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
LogMic
logmic.se
Adresser
Besöksadress
Ymers Gata 27 Lgh 1301, 215 35 Malmö
Postadress
Ymers Gata 27 Lgh 1301, 215 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom IT-branschen samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −48 tkr | – |
| 2018 | 607 tkr | 522 tkr | – |
| 2019 | 1 360 tkr | 497 tkr | – |
| 2020 | 1 372 tkr | 393 tkr | 736 tkr |
| 2021 | 1 515 tkr | 516 tkr | 865 tkr |
| 2022 | 1 497 tkr | 454 tkr | 929 tkr |
| 2023 | 1 445 tkr | 391 tkr | 950 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −150 tkr | 481 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −42 tkr | 313 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 1 445 | 1 497 | 1 515 | 1 372 | 1 360 | 607 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | 0 | −26 | 26 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 1 | 1 445 | 1 497 | 1 489 | 1 398 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 66 | 50 | 50 | 46 | 74 | – | – | – |
| Personalkostnader | 24 | 96 | 1 011 | 994 | 928 | 930 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 46 | 162 | 1 061 | 1 044 | 974 | 1 005 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −46 | −162 | 384 | 454 | 516 | 393 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 12 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 12 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −42 | −150 | 391 | 454 | 516 | 393 | 497 | 522 | −48 |
| Resultat före skatt | −42 | −150 | 391 | 454 | 516 | 393 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 81 | 94 | 111 | 85 | – | – | – |
| Årets resultat | −42 | −150 | 310 | 359 | 405 | 308 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 45 | 23 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 58 | 198 | 257 | 288 | 293 | – | – | – |
| Kassa och bank | 293 | 433 | 880 | 781 | 711 | 575 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 319 | 491 | 1 078 | 1 038 | 999 | 868 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 319 | 491 | 1 078 | 1 038 | 999 | 868 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 306 | 581 | 589 | 519 | 410 | 377 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 263 | 431 | 900 | 879 | 815 | 686 | – | – | – |
| Eget kapital | 313 | 481 | 950 | 929 | 865 | 736 | – | – | – |
| Skatteskulder | 6 | 10 | 29 | 59 | 30 | 34 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 10 | 129 | 109 | 134 | 132 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 319 | 491 | 1 078 | 1 038 | 999 | 868 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 30 | 125 | 319 | 290 | 295 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,2 % | 98 % | 88,1 % | 89,5 % | 86,6 % | 84,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 5 482 % | 5 055 % | 837 % | 954 % | 744 % | 656 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 26,6 % | 30,3 % | 34 % | 28,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 27,1 % | 30,3 % | 34,1 % | 28,6 % | 36,5 % | 86 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −3,5 % | −1,2 % | 10,4 % | 0,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,5 % | −31,2 % | 32,7 % | 38,7 % | 46,8 % | 41,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 1 445 tkr | 1 497 tkr | 1 515 tkr | 1 372 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −42 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −42 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 150 tkr | −310 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −150 tkr | 310 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 125 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 313 tkr | 481 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −42 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 125 tkr | 319 tkr |
| Forslag disposition | 263 tkr | 431 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 233 tkr | 306 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 651 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
LogMic Konsult ABHuvudarbetsställe
Ymers Gata 27 Lgh 1301, 215 35 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556861-5131
Registreringsdatum
17 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.