Lokstallarna i Umeå AB
556975-8328Aktiebolagreg. 2014
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
477 tkr
Resultat efter fin. poster
−264 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Umeå
Postadress
Box 4004, 904 02 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter, äga och förvalta maskiner och inventarier inom väg- och anläggnings- branschen och uthyrning av dessa, samt äga och förvalta värde- papper i noterade och onoterade bolag samt idka med ovanstående förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 356 tkr | 109 tkr | – |
| 2019 | 340 tkr | −40 tkr | – |
| 2020 | 385 tkr | 82 tkr | 158 tkr |
| 2021 | 434 tkr | 27 tkr | 158 tkr |
| 2022 | 425 tkr | −5 tkr | 138 tkr |
| 2023 | 301 tkr | −676 tkr | 575 tkr |
| 2024 | 375 tkr | −492 tkr | 641 tkr |
| 2025 | 477 tkr | −264 tkr | 474 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −55,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 26,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 477 | 375 | 301 | 425 | 434 | 385 | 340 | 356 |
| Rörelseintäkter | 477 | 375 | 301 | 425 | 434 | 385 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 400 | 415 | 532 | 248 | 282 | 176 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 112 | 112 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Rörelsekostnader | 512 | 526 | 644 | 361 | 395 | 289 | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | −151 | −342 | 64 | 39 | 96 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 57 | 27 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 286 | 369 | 334 | 68 | 12 | 14 | – | – |
| Finansiella poster | −229 | −341 | −334 | −68 | −12 | −14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −264 | −492 | −676 | −5 | 27 | 82 | −40 | 109 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 620 | 780 | 0 | −27 | −82 | – | – |
| Resultat före skatt | −164 | 128 | 104 | −5 | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 61 | 42 | 15 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −167 | 67 | 62 | −19 | – | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 520 | 6 632 | 6 743 | 6 855 | 6 969 | 7 082 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 520 | 6 632 | 6 743 | 6 855 | 6 969 | 7 082 | – | – |
| Kundfordringar | 95 | 49 | 60 | 22 | 67 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 700 | 1 555 | 861 | 87 | 89 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 88 | 50 | 40 | 253 | 664 | 623 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 788 | 1 606 | 902 | 340 | 754 | 633 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 308 | 8 237 | 7 645 | 7 195 | 7 722 | 7 715 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 591 | 525 | 463 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Fritt eget kapital | 425 | 591 | 525 | 88 | 108 | 108 | – | – |
| Eget kapital | 474 | 641 | 575 | 138 | 158 | 158 | – | – |
| Långfristiga skulder | 6 596 | 6 664 | 6 748 | 6 782 | 7 296 | 7 368 | – | – |
| Leverantörsskulder | 61 | 43 | 52 | 18 | 19 | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 119 | 59 | 18 | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 238 | 932 | 322 | 275 | 269 | 189 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 308 | 8 237 | 7 645 | 7 195 | 7 722 | 7 715 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,7 % | 7,8 % | 7,5 % | 1,9 % | 2 % | 2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 172 % | 280 % | 124 % | 280 % | 335 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,3 % | −40,2 % | −113,7 % | 15 % | 9 % | 24,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −55,4 % | −131,1 % | −224,6 % | −1,2 % | 6,2 % | 21,3 % | −11,8 % | 30,6 % |
| Omsättningstillväxt | 26,5 % | 24,6 % | −29,2 % | −2,1 % | 12,7 % | 13,2 % | −4,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −35,2 % | 10,4 % | 10,8 % | −14 % | – | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −167 tkr | 67 tkr |
| Byggnader mark | 6 520 tkr | 6 632 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 657 tkr | 7 657 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 138 tkr | 1 026 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 112 tkr | 112 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 100 tkr | 620 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −167 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −67 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 67 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 475 tkr | 641 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −167 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 584 tkr | 1 427 tkr |
| Forslag disposition | 425 tkr | 591 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 425 tkr | 591 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 21 tkr | 21 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 6 326 tkr | 6 393 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 58 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 68 tkr | 68 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 596 tkr | 6 664 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 892 tkr | 528 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 825 tkr | 6 825 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 210 tkr | 175 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lokstallarna i Umeå ABHuvudarbetsställe
Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556975-8328
Registreringsdatum
1 juli 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.