Lol AB
559273-7638Aktiebolagreg. 2020
Skellefteå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−44 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallen 21, 931 93 Skellefteå
Postadress
Vallen 21, 931 93 Skellefteå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet med entreprenadmaskiner inom bygg- och anläggningssektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 654 tkr | 566 tkr | – |
| 2022 | 647 tkr | 206 tkr | – |
| 2023 | 326 tkr | −230 tkr | 442 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −52 tkr | 389 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −44 tkr | 346 tkr |
| 2026 | – | −44 tkr | 302 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | −0 | 326 | 647 | 654 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | −0 | 334 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 29 | 23 | 28 | 146 | – | – |
| Personalkostnader | 17 | 22 | 24 | 416 | – | – |
| Rörelsekostnader | 46 | 45 | 53 | 562 | – | – |
| Rörelseresultat | −46 | −45 | −53 | −228 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 1 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −44 | −44 | −52 | −230 | 206 | 566 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 190 | – | – |
| Resultat före skatt | −44 | −44 | −52 | −40 | – | – |
| Årets resultat | −44 | −44 | −52 | −40 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 198 | 186 | 183 | 84 | – | – |
| Kassa och bank | 141 | 192 | 256 | 438 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 338 | 378 | 440 | 522 | – | – |
| Summa tillgångar | 338 | 378 | 440 | 522 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 321 | 364 | 417 | 457 | – | – |
| Fritt eget kapital | 277 | 321 | 364 | 417 | – | – |
| Eget kapital | 302 | 346 | 389 | 442 | – | – |
| Långfristiga skulder | 32 | 32 | 48 | 71 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 | 0 | 3 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 338 | 378 | 440 | 522 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,2 % | 91,4 % | 88,6 % | 84,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 8 353 % | – | 15 989 % | 5 572 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 5 307 400 % | −69,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 5 200 000 % | −70,6 % | 31,8 % | 86,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −100 % | −49,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,5 % | −12,6 % | −13,4 % | −9,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 326 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −44 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −44 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −52 tkr |
| Forslag disposition | 277 tkr | 321 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 277 tkr | 321 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 198 tkr | 186 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 32 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Lol ABHuvudarbetsställe
Vallen 21, 931 93 Skellefteå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559273-7638
Registreringsdatum
28 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skellefteå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.