swereg

Lomma Beauty AB

559373-2364Aktiebolagreg. 2022

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lomma, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 005 tkr

+17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

130 tkr

+61 % mot föregående år

Soliditet

83 %

+16,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPSEj mobilanpassad

Välkommen till Lomma Beauty! LPG för Wellness & Beauty

Lomma Beauty är en exklusiv hudvårdsklinik som erbjuder både kropp- & ansiktsbehandlingar med den senaste LPG INFINITY. Hoppas vi ses!

lommabeauty.se

Adresser

Besöksadress

Nypongatan 9, 234 43 Lomma

Postadress

c/o Daniela Tuwezén, Nypongatan 9, 234 43 Lomma

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva försäljning av tjänster och produkter med inriktning kropp- och hudvård samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022603 tkr256 tkr174 tkr
2023845 tkr60 tkr175 tkr
2024862 tkr81 tkr141 tkr
20251 005 tkr130 tkr108 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,7 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal 13 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 16,6 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 005862845603
Förändring av lager3−240–
Övriga rörelseintäkter0–––
Rörelseintäkter1 008860885603
Råvaror och förnödenheter10271214118
Övriga externa kostnader634600533224
Personalkostnader12093744
Av- och nedskrivningar22134–
Rörelsekostnader877777825346
Rörelseresultat1318260256
Ränteintäkter och liknande0000
Räntekostnader och liknande1200
Finansiella poster−1−2−0−0
Resultat efter finansiella poster1308160256
Bokslutsdispositioner−44–0−66
Resultat före skatt868160190
Skatt på årets resultat39353441
Årets resultat474526149

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1205063–
Anläggningstillgångar1205063–
Varulager413840–
Kundfordringar09––
Kortfristiga fordringar23283876
Kassa och bank52174195281
Omsättningstillgångar117240272357
Summa tillgångar236290336357
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat36701240
Fritt eget kapital83116150149
Eget kapital108141175174
Obeskattade reserver110666666
Leverantörsskulder1034024
Skatteskulder0276938
Kortfristiga skulder188395117
Summa eget kapital och skulder236290336357

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda11––
Föreslagen utdelning (tkr)8080800

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet82,7 %66,6 %67,8 %63,5 %
Kassalikviditet412 %243 %246 %306 %
Rörelsemarginal13 %9,6 %7,1 %42,5 %
Vinstmarginal13 %9,4 %7,1 %42,5 %
Omsättningstillväxt16,6 %2 %40,2 %–
Avkastning på eget kapital43,9 %32,2 %15 %85,6 %
Omsättning per anställd1 005 tkr862 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital47 tkr45 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat47 tkr45 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−45 tkr−26 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning45 tkr26 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning80 tkr80 tkr
Forandring periodiseringsfond−44 tkr–
Forslag disposition83 tkr116 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning3 tkr36 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning80 tkr80 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter14 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer120 tkr50 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden158 tkr67 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar38 tkr17 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop91 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar22 tkr13 tkr
Lager ravaror fornodenheter41 tkr38 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga9 tkr4 tkr
Ovriga kortfristiga skulder3 tkr18 tkr
Periodiseringsfonder110 tkr66 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr5 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 30 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Lomma Beauty ABHuvudarbetsställe

    Nypongatan 9, 234 43 Lomma

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559373-2364

Registreringsdatum

30 mars 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lomma, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler