Lönnar i Falun Holding AB
559311-3573Aktiebolagreg. 2021
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
3 117 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Matsarvsvägen 17, 791 77 Falun
Postadress
Matsarvsvägen 17, 791 77 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 4 988 tkr | 13 738 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 10 737 tkr |
| 2024 | – | 2 471 tkr | 10 707 tkr |
| 2025 | – | 3 117 tkr | 12 809 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 44 | 37 | 1 | 12 |
| Rörelsekostnader | 44 | 37 | 1 | 12 |
| Rörelseresultat | −44 | −37 | −1 | −12 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 000 | 2 500 | 0 | 5 000 |
| Ränteintäkter och liknande | 161 | 8 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 3 161 | 2 508 | 0 | 5 000 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 117 | 2 471 | −1 | 4 988 |
| Resultat före skatt | 3 117 | 2 471 | −1 | 4 988 |
| Skatt på årets resultat | 15 | – | – | – |
| Årets resultat | 3 102 | 2 471 | −1 | 4 988 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 693 | 11 550 | 8 750 | 13 750 |
| Anläggningstillgångar | 11 693 | 11 550 | 8 750 | 13 750 |
| Kassa och bank | 2 690 | 696 | 2 007 | 8 |
| Omsättningstillgångar | 2 690 | 696 | 2 007 | 8 |
| Summa tillgångar | 14 383 | 12 246 | 10 757 | 13 758 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 957 | −513 | 1 988 | 0 |
| Fritt eget kapital | 12 784 | 10 682 | 10 712 | 13 713 |
| Eget kapital | 12 809 | 10 707 | 10 737 | 13 738 |
| Långfristiga skulder | 1 475 | 1 475 | 10 | 10 |
| Skatteskulder | 15 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 99 | 64 | 10 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 383 | 12 246 | 10 757 | 13 758 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 1 000 | 2 500 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,1 % | 87,4 % | 99,8 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 2 717 % | 1 094 % | 20 066 % | 78 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | 23,1 % | −0 % | 36,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 8 910 tkr | 8 750 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 8 910 tkr | 8 750 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 160 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 102 tkr | 2 471 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 102 tkr | 2 471 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 471 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 471 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 2 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 783 tkr | 2 800 tkr |
| Forslag disposition | 12 784 tkr | 10 682 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 784 tkr | 9 682 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Overkursfond | 8 725 tkr | 8 725 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 475 tkr | 1 475 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 143 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 54 tkr | 54 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Lönnar i Falun Holding ABHuvudarbetsställe
Matsarvsvägen 17, 791 77 Falun
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559311-3573
Registreringsdatum
12 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.