LonnCap AB
559232-7497Aktiebolagreg. 2019
Hovås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
767 tkr
Resultat efter fin. poster
−46 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björklundabacken 10, 436 57 Hovås
Postadress
c/o The House, Björklundabacken 10, 436 57 Hovås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva ekonomisk rådgivning, utbildning, konsultativ verksamhet i värdepappersfrågor samt äga och förvalta fastigheter, aktier och andelar i andra företag jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 752 tkr | 34 tkr | 75 tkr |
| 2021 | 1 860 tkr | 1 116 tkr | 739 tkr |
| 2022 | 473 tkr | −407 tkr | 611 tkr |
| 2023 | 557 tkr | 77 tkr | 538 tkr |
| 2024 | 858 tkr | −69 tkr | 469 tkr |
| 2025 | 767 tkr | −46 tkr | 423 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −10,6 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 767 | 858 | 557 | 473 | 1 860 | 752 | – |
| Rörelseintäkter | 767 | 858 | 557 | 473 | 1 860 | 752 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 28 | 15 | 11 | 8 | 9 | 8 | – |
| Övriga externa kostnader | 113 | 103 | 119 | 158 | 51 | 73 | – |
| Personalkostnader | 671 | 679 | 489 | 714 | 683 | 637 | – |
| Rörelsekostnader | 813 | 796 | 619 | 880 | 743 | 718 | – |
| Rörelseresultat | −46 | 62 | −62 | −407 | 1 116 | 34 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 4 | 6 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −131 | 139 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | −69 | 77 | −407 | 1 116 | 34 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 280 | −280 | – | – |
| Resultat före skatt | −46 | −69 | 77 | −127 | 836 | 34 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 173 | 8 | – |
| Årets resultat | −46 | −69 | 77 | −127 | 663 | 25 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 241 | 435 | 425 | 491 | 190 | 40 | – |
| Anläggningstillgångar | 241 | 435 | 425 | 491 | 190 | 40 | – |
| Kundfordringar | 32 | 19 | 0 | 0 | 75 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 19 | 0 | 1 | 83 | 0 | – |
| Kassa och bank | 369 | 239 | 276 | 387 | 1 410 | 270 | – |
| Omsättningstillgångar | 401 | 258 | 276 | 387 | 1 494 | 270 | – |
| Summa tillgångar | 642 | 693 | 701 | 879 | 1 684 | 311 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 419 | 488 | 411 | 689 | 25 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 373 | 419 | 488 | 561 | 689 | 25 | – |
| Eget kapital | 423 | 469 | 538 | 611 | 739 | 75 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 280 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 0 | 1 | 3 | 0 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 165 | 181 | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 219 | 224 | 163 | 267 | 665 | 235 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 642 | 693 | 701 | 879 | 1 684 | 311 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 150 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,9 % | 67,7 % | 76,7 % | 69,6 % | 57,1 % | 24,3 % | – |
| Kassalikviditet | 183 % | 115 % | 169 % | 145 % | 225 % | 115 % | – |
| Rörelsemarginal | −6 % | 7,2 % | −11,2 % | −86,1 % | 60 % | 4,5 % | – |
| Vinstmarginal | −6 % | −8 % | 13,8 % | −86,1 % | 60 % | 4,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | −10,6 % | 54 % | 17,7 % | −74,6 % | 147,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,9 % | −14,7 % | 14,2 % | −20,8 % | 89,8 % | 33,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 767 tkr | 858 tkr | 557 tkr | 473 tkr | 1 860 tkr | 752 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 20 tkr | 211 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 20 tkr | 211 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 252 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 61 tkr | 190 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 221 tkr | 224 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 221 tkr | 224 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −3 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −46 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −46 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 423 tkr | 469 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −46 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 373 tkr | 419 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 373 tkr | 419 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 219 tkr | 219 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 29 | −134 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 17 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
LonnCap ABHuvudarbetsställe
Björklundabacken 10, 436 57 Hovås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559232-7497
Registreringsdatum
17 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.