Loogna Media AB
556726-2570Aktiebolagreg. 2007
Saltsjöbaden, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
100 tkr
Resultat efter fin. poster
96 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dalstigen 16, 133 37 Saltsjöbaden
Postadress
c/o Martin Loogna, Dalstigen 16, 133 37 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva radioverksamhet samt förvaltning av värdepapper och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 822 tkr | 70 tkr | – |
| 2019 | 1 274 tkr | 365 tkr | – |
| 2020 | 993 tkr | 103 tkr | 661 tkr |
| 2021 | 810 tkr | −9 tkr | 652 tkr |
| 2022 | 50 tkr | 30 tkr | 676 tkr |
| 2023 | 50 tkr | 37 tkr | 405 tkr |
| 2024 | 20 tkr | 5 tkr | 234 tkr |
| 2025 | 100 tkr | 96 tkr | 210 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,2 % – branschmedian 63,7 %
Vinstmarginal 96 % – branschmedian 7,3 %
Omsättningstillväxt 400 % – branschmedian −1,4 %
Median för 231 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 100 | 20 | 50 | 50 | 810 | 993 | 1 274 | 822 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 39 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 100 | 20 | 50 | 50 | 849 | 993 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 15 | 14 | 20 | 42 | 91 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 815 | 798 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 15 | 14 | 20 | 857 | 889 | – | – |
| Rörelseresultat | 96 | 5 | 36 | 30 | −8 | 103 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 96 | 5 | 37 | 30 | −9 | 103 | 365 | 70 |
| Resultat före skatt | 96 | 5 | 37 | 30 | −9 | 103 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 1 | 7 | 5 | 0 | 25 | – | – |
| Årets resultat | 76 | 4 | 29 | 24 | −9 | 78 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 947 | 947 | 947 | 947 | 947 | 947 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 947 | 947 | 947 | 947 | 947 | 947 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 20 | 8 | 0 | 131 | 146 | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 9 | 129 | 170 | 85 | 175 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 151 | 29 | 136 | 170 | 216 | 321 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 097 | 975 | 1 083 | 1 117 | 1 163 | 1 268 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 34 | 130 | 276 | 552 | 561 | 483 | – | – |
| Fritt eget kapital | 110 | 134 | 305 | 576 | 552 | 561 | – | – |
| Eget kapital | 210 | 234 | 405 | 676 | 652 | 661 | – | – |
| Långfristiga skulder | 306 | 306 | 306 | 306 | 306 | 306 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | – | 0 | 5 | 48 | 109 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 581 | 435 | 371 | 134 | 204 | 301 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 097 | 975 | 1 083 | 1 117 | 1 163 | 1 268 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,2 % | 24 % | 37,4 % | 60,6 % | 56,1 % | 52,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 7 % | 37 % | 127 % | 106 % | 107 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 95,8 % | 23,1 % | 72,7 % | 59,8 % | −1 % | 10,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 96 % | 22,7 % | 73 % | 59,1 % | −1,1 % | 10,4 % | 28,6 % | 8,5 % |
| Omsättningstillväxt | 400 % | −60 % | 0 % | −93,8 % | −18,4 % | −22,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 % | 1,5 % | 7,2 % | 3,6 % | −1,4 % | 11,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 810 tkr | 993 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 947 tkr | 947 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 947 tkr | 947 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 76 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 76 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −29 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 110 tkr | 134 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 100 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 306 tkr | 306 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 536 tkr | 413 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Loogna Media ABHuvudarbetsställe
Dalstigen 16, 133 37 Saltsjöbaden
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556726-2570
Registreringsdatum
14 mars 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 60.100 – Radiosändning och distribution av ljudinspelningar
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.