Lord Commander AB
559201-8740Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Märta Ternstedts Gata 3, 412 49 Göteborg
Postadress
c/o Håkan Tiderman, Märta Ternstedts Gata 3, 412 49 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med och förvaltning av aktier, fastigheter och andra värdepapper. Bolaget skall också bedriva verksamhet inom media och reklamrelaterade områden såsom formgivning av trycksaker och webbsidor, fotografering av still och rörliga bilder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 166 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 139 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 62 tkr | 418 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −7 tkr | 285 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 435 tkr | 541 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −8 tkr | 283 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −5 tkr | 203 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 515 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 8 | 8 | 7 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 8 | 8 | 7 | 7 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −7 | 506 | −7 | −7 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | −71 | 0 | 69 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −8 | 435 | −7 | 62 | 139 | 166 |
| Resultat före skatt | −5 | −7 | 435 | −7 | 62 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 100 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −5 | −7 | 335 | −7 | 62 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 71 | 71 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 71 | 71 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 112 | 0 | 240 | 240 | – | – |
| Kassa och bank | 206 | 271 | 640 | 214 | 347 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 303 | 383 | 640 | 454 | 587 | – | – |
| Summa tillgångar | 303 | 383 | 640 | 525 | 658 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 158 | 241 | 155 | 243 | 306 | – | – |
| Fritt eget kapital | 153 | 233 | 491 | 235 | 368 | – | – |
| Eget kapital | 203 | 283 | 541 | 285 | 418 | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 100 | 100 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 100 | 100 | 100 | 240 | 240 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 303 | 383 | 640 | 525 | 658 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 60 | – | 80 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67 % | 73,9 % | 84,4 % | 54,3 % | 63,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 303 % | 383 % | 641 % | 189 % | 244 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | −2,7 % | 62 % | −2,5 % | 14,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | −335 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −7 tkr | 335 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 75 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 203 tkr | 283 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 75 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 153 tkr | 233 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 153 tkr | 173 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 112 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lord Commander ABHuvudarbetsställe
Märta Ternstedts Gata 3, 412 49 Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559201-8740
Registreringsdatum
9 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.