Lorna AB
559361-5296Aktiebolagreg. 2022
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 102 tkr
Resultat efter fin. poster
428 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
2
LORNA – Din väg till personlig utveckling
Välkommen till LORNA! Upptäck våra tjänster för personlig utveckling, ledarskap och mycket mer för att nå din fulla potential.
lorna.se
Adresser
Besöksadress
Enstavägen 14, 633 47 Eskilstuna
Postadress
Enstavägen 14, 633 47 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Konsultbyrå med fokusområden inom coachning, ledarskap och projektledning, allt med fokus på det inre arbetet och med ett holistiskt synsätt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 566 tkr | 100 tkr | 105 tkr |
| 2023 | 1 821 tkr | 672 tkr | 423 tkr |
| 2024 | 1 930 tkr | 262 tkr | 316 tkr |
| 2025 | 2 102 tkr | 428 tkr | 159 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 20,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 8,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 102 | 1 930 | 1 821 | 566 |
| Rörelseintäkter | 2 102 | 1 930 | 1 821 | 566 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 0 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 383 | 468 | 150 | 114 |
| Personalkostnader | 1 284 | 1 201 | 999 | 352 |
| Rörelsekostnader | 1 667 | 1 668 | 1 150 | 466 |
| Rörelseresultat | 434 | 262 | 671 | 100 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 1 | 0 | −0 |
| Finansiella poster | −7 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 428 | 262 | 672 | 100 |
| Bokslutsdispositioner | −309 | −242 | −169 | – |
| Resultat före skatt | 119 | 20 | 502 | 100 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 6 | 105 | 21 |
| Årets resultat | 92 | 13 | 397 | 80 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 38 | 73 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 38 | 73 | 25 | – |
| Kundfordringar | 260 | 102 | 88 | 71 |
| Kortfristiga fordringar | 584 | 461 | 115 | 97 |
| Kassa och bank | −41 | 456 | 1 112 | 181 |
| Omsättningstillgångar | 543 | 916 | 1 227 | 278 |
| Summa tillgångar | 581 | 989 | 1 252 | 278 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 41 | 278 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 134 | 291 | 398 | 80 |
| Eget kapital | 159 | 316 | 423 | 105 |
| Obeskattade reserver | 169 | 169 | 169 | – |
| Leverantörsskulder | 74 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 80 | 155 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 253 | 503 | 660 | 174 |
| Summa eget kapital och skulder | 581 | 989 | 1 252 | 278 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 250 | 120 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,5 % | 45,6 % | 44,5 % | 37,6 % |
| Kassalikviditet | 215 % | 182 % | 186 % | 160 % |
| Rörelsemarginal | 20,7 % | 13,6 % | 36,9 % | 17,7 % |
| Vinstmarginal | 20,4 % | 13,6 % | 36,9 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | 8,9 % | 6 % | 221,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,2 % | 4,2 % | 93,9 % | 76,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 051 tkr | 965 tkr | 1 821 tkr | 566 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 92 tkr | 13 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 92 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 397 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 13 tkr | 48 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 13 tkr | 48 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 35 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 48 tkr |
| Forslag disposition | 134 tkr | 291 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 134 tkr | 41 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 250 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 197 tkr | 219 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 1 |
| Lamnade koncernbidrag | 309 tkr | 242 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 140 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 173 tkr | 267 tkr |
| Periodiseringsfonder | 169 tkr | 169 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 156 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 20 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lorna ABHuvudarbetsställe
Enstavägen 14, 633 47 Eskilstuna
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559361-5296
Registreringsdatum
20 januari 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Övriga registrerade namn
1 st
- Happy Blue – särskilt företagsnamn, registrerat 4 mars 2026. För den del av verksamheten som avser coachning och inre utvecklingsarbete.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.