Lotrec Aktiebolag
556223-5969Aktiebolagreg. 1982
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 370 tkr
Resultat efter fin. poster
901 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
5
Home
lotrec.se
Adresser
Besöksadress
Södra Kungsvägen 321, 181 66 Lidingö
Postadress
Södra Kungsvägen 321, 181 66 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning, köp och försäljning av varor och licensrätter inom den kemisktekniska branschen jämte köp, tillverkning och försäljning av båttillbehör och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 15 789 tkr | 1 746 tkr | – |
| 2020 | 12 989 tkr | 2 082 tkr | – |
| 2021 | 15 474 tkr | 2 792 tkr | 4 487 tkr |
| 2022 | 13 403 tkr | 1 572 tkr | 4 528 tkr |
| 2023 | 11 178 tkr | 1 724 tkr | 4 572 tkr |
| 2024 | 10 241 tkr | 235 tkr | 4 582 tkr |
| 2025 | 10 370 tkr | 901 tkr | 4 593 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,4 % – branschmedian 63 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 4,6 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 1,3 %
Median för 344 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 370 | 10 241 | 11 178 | 13 403 | 15 474 | 12 989 | 15 789 |
| Övriga rörelseintäkter | 240 | 203 | 672 | 478 | 360 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 610 | 10 444 | 11 850 | 13 882 | 15 833 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 531 | 4 378 | 4 042 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 4 487 | 5 698 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 994 | 2 898 | 3 508 | 3 351 | 2 623 | – | – |
| Personalkostnader | 3 148 | 2 872 | 2 532 | 4 424 | 4 684 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 51 | 38 | 30 | 28 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 710 | 10 199 | 10 120 | 12 292 | 13 034 | – | – |
| Rörelseresultat | 900 | 245 | 1 730 | 1 589 | 2 799 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 14 | 10 | 17 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −10 | −6 | −17 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 901 | 235 | 1 724 | 1 572 | 2 792 | 2 082 | 1 746 |
| Bokslutsdispositioner | −845 | −150 | −1 617 | −1 491 | −1 470 | – | – |
| Resultat före skatt | 56 | 85 | 106 | 80 | 1 322 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 45 | 75 | 63 | 40 | 267 | – | – |
| Årets resultat | 11 | 10 | 44 | 41 | 1 055 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 383 | 236 | 245 | 216 | 202 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 362 | 1 906 | 1 000 | 1 372 | 1 003 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 745 | 2 142 | 1 244 | 1 589 | 1 205 | – | – |
| Varulager | 3 048 | 4 078 | 3 998 | 4 625 | 3 217 | – | – |
| Kundfordringar | 2 612 | 2 382 | 2 226 | 1 352 | 2 548 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 957 | 2 691 | 2 892 | 1 649 | 3 147 | – | – |
| Kassa och bank | 854 | 1 112 | 1 876 | 1 589 | 2 803 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 859 | 7 882 | 8 766 | 7 864 | 9 167 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 604 | 10 024 | 10 010 | 9 452 | 10 372 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 982 | 3 972 | 3 928 | 3 887 | 2 832 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 993 | 3 982 | 3 972 | 3 928 | 3 887 | – | – |
| Eget kapital | 4 593 | 4 582 | 4 572 | 4 528 | 4 487 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 459 | 3 990 | 3 840 | 3 491 | 3 438 | – | – |
| Leverantörsskulder | 259 | 1 187 | 801 | 561 | 1 474 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 21 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 552 | 1 451 | 1 598 | 1 433 | 2 447 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 604 | 10 024 | 10 010 | 9 452 | 10 372 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,4 % | 45,7 % | 45,7 % | 47,9 % | 43,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 690 % | 262 % | 298 % | 226 % | 243 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 2,4 % | 15,5 % | 11,9 % | 18,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 2,3 % | 15,4 % | 11,7 % | 18 % | 16 % | 11,1 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | −8,4 % | −16,6 % | −13,4 % | 19,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 0,2 % | 1 % | 0,9 % | 23,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 074 tkr | 2 048 tkr | 2 236 tkr | 2 681 tkr | 3 095 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 7 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 134 tkr | 134 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 134 tkr | 134 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 44 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 7 tkr | 7 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 793 tkr | 779 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 428 tkr | 985 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 428 tkr | 985 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 557 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 985 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 793 tkr | 779 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | −14 tkr | 574 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 495 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 793 tkr | 779 tkr |
| Forskott fran kunder | 29 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 993 tkr | 3 982 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 993 tkr | 3 982 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 383 tkr | 236 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 963 tkr | 2 781 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 581 tkr | 2 545 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 28 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 210 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 37 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 048 tkr | 886 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 0 | 3 192 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 845 tkr | 150 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −3 459 tkr | −3 990 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 336 tkr | 250 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | −3 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 459 tkr | 3 990 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 237 tkr | 267 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lotrec AktiebolagHuvudarbetsställe
Södra Kungsvägen 321, 181 66 Lidingö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556223-5969
Registreringsdatum
16 december 1982
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 20.599 – Tillverkning av övriga kemiska produkter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.