Loveli Beauty AB
559322-9304Aktiebolagreg. 2021
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 278 tkr
Resultat efter fin. poster
71 tkr
Soliditet
1 472 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 53, 113 59 Stockholm
Postadress
Sveavägen 53, 113 59 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion, marknadsföring och försäljning av hudvård och kosmetik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 330 tkr | 63 tkr | 155 tkr |
| 2022 | 2 279 tkr | 79 tkr | 5 213 tkr |
| 2023 | 2 700 tkr | −4 137 tkr | 1 077 tkr |
| 2024 | 2 071 tkr | −252 tkr | 1 164 tkr |
| 2025 | 1 278 tkr | 71 tkr | 1 236 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1 472,4 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −38,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 278 | 2 071 | 2 700 | 2 279 | 330 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 278 | 2 072 | 2 700 | 2 279 | 330 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 103 |
| Handelsvaror | 1 024 | 891 | 2 914 | −354 | – |
| Övriga externa kostnader | 197 | 940 | 2 251 | 1 488 | 127 |
| Personalkostnader | 0 | 464 | 1 666 | 1 064 | 37 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 4 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 225 | 2 303 | 6 834 | 2 198 | 267 |
| Rörelseresultat | 53 | −231 | −4 134 | 81 | 64 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 1 | 5 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 22 | 7 | 3 | 1 |
| Finansiella poster | 19 | −21 | −3 | −3 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | −252 | −4 137 | 79 | 63 |
| Resultat före skatt | – | −252 | −4 137 | 79 | 63 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 20 | 15 |
| Årets resultat | 71 | −252 | −4 137 | 59 | 48 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 55 | 62 | 70 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 19 | 24 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 60 | 60 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 69 | 141 | 153 | – | – |
| Varulager | 0 | 986 | 1 100 | 3 099 | 245 |
| Kundfordringar | – | – | 190 | 271 | – |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 400 | 341 | 300 | 1 |
| Kassa och bank | – | 0 | 141 | 3 053 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 15 | 1 386 | 1 582 | 6 452 | 407 |
| Summa tillgångar | 84 | 1 527 | 1 736 | 6 452 | 407 |
| Aktiekapital | 42 | 42 | 42 | 42 | 25 |
| Bundet eget kapital | 42 | 42 | 42 | 42 | 25 |
| Balanserat resultat | −3 861 | −3 609 | 188 | 130 | 82 |
| Fritt eget kapital | 1 194 | 1 123 | 1 035 | 5 172 | 130 |
| Eget kapital | 1 236 | 1 164 | 1 077 | 5 213 | 155 |
| Leverantörsskulder | 21 | 26 | 98 | 641 | 50 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 20 | 15 |
| Kortfristiga skulder | −1 152 | 362 | 659 | 1 238 | 252 |
| Summa eget kapital och skulder | 84 | 1 527 | 1 736 | 6 452 | 407 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1 472,4 % | 76,3 % | 62,1 % | 80,8 % | 38,1 % |
| Kassalikviditet | −1 % | 110 % | 73 % | 271 % | 64 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | −11,2 % | −153,1 % | 3,6 % | 19,3 % |
| Vinstmarginal | 5,6 % | −12,2 % | −153,2 % | 3,5 % | 19 % |
| Omsättningstillväxt | −38,3 % | −23,3 % | 18,5 % | 590,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 % | −21,6 % | −384,1 % | 1,1 % | 30,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 71 tkr | −252 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 71 tkr | −252 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 252 tkr | 4 137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −252 tkr | −4 137 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 339 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 71 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 331 tkr |
| Forslag disposition | 1 194 tkr | 1 123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 194 tkr | 1 123 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 55 tkr | 62 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 76 tkr | 76 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 21 tkr | 13 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 8 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −8 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 986 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | – |
| Odefinierat begrepp numeriskt | 0,056 | – |
| Overkursfond | 4 983 tkr | 4 983 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 828 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 164 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 20 | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 19 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 151 | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | −1 183 tkr | 163 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Loveli Beauty ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 53, 113 59 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559322-9304
Registreringsdatum
16 juni 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
41 666 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.752 – Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- SNI 20.420 – Tillverkning av parfym och toalettartiklar
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.