Lövstaviken Fastighet AB
559009-6748Aktiebolagreg. 2015
Falkenberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
530 tkr
Resultat efter fin. poster
158 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Postadress
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 400 tkr | 60 tkr | – |
| 2019 | 485 tkr | 45 tkr | – |
| 2020 | 472 tkr | 140 tkr | 306 tkr |
| 2021 | 483 tkr | 147 tkr | 394 tkr |
| 2022 | 486 tkr | 91 tkr | 449 tkr |
| 2023 | 392 tkr | −10 tkr | 466 tkr |
| 2024 | 449 tkr | 14 tkr | 488 tkr |
| 2025 | 530 tkr | 158 tkr | 589 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 29,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 18 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 530 | 449 | 392 | 486 | 483 | 472 | 485 | 400 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 22 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 530 | 449 | 414 | 487 | 483 | 472 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 100 | 119 | 100 | 140 | 115 | 111 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 154 | 154 | 154 | 154 | 154 | 154 | – | – |
| Rörelsekostnader | 255 | 274 | 254 | 294 | 269 | 265 | – | – |
| Rörelseresultat | 276 | 175 | 160 | 192 | 214 | 207 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 118 | 162 | 170 | 101 | 67 | 67 | – | – |
| Finansiella poster | −118 | −161 | −170 | −101 | −67 | −67 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 158 | 14 | −10 | 91 | 147 | 140 | 45 | 60 |
| Bokslutsdispositioner | −31 | 15 | 33 | −23 | −36 | −35 | – | – |
| Resultat före skatt | 127 | 29 | 23 | 68 | 111 | 105 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 7 | 6 | 14 | 23 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 101 | 22 | 17 | 54 | 88 | 82 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 204 | 4 037 | 3 528 | 3 682 | 3 836 | 3 991 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 204 | 4 037 | 3 528 | 3 682 | 3 836 | 3 991 | – | – |
| Kundfordringar | 12 | 6 | 30 | 11 | 0 | 13 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 21 | 45 | 18 | 0 | 13 | – | – |
| Kassa och bank | 250 | 93 | 37 | 51 | 29 | 23 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 271 | 114 | 82 | 69 | 29 | 36 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 475 | 4 151 | 3 610 | 3 751 | 3 866 | 4 027 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 438 | 416 | 399 | 344 | 256 | 174 | – | – |
| Fritt eget kapital | 539 | 438 | 416 | 399 | 344 | 256 | – | – |
| Eget kapital | 589 | 488 | 466 | 449 | 394 | 306 | – | – |
| Obeskattade reserver | 136 | 105 | 120 | 153 | 130 | 94 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 926 | 2 066 | 2 206 | 2 346 | 2 486 | 2 626 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | 87 | 219 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | – | – | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 824 | 1 491 | 818 | 804 | 856 | 1 001 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 475 | 4 151 | 3 610 | 3 751 | 3 866 | 4 027 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,6 % | 13,8 % | 15,6 % | 15,2 % | 12,9 % | 9,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 15 % | 8 % | 10 % | 9 % | 3 % | 4 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 52,1 % | 39 % | 40,8 % | 39,5 % | 44,3 % | 43,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 29,8 % | 3,1 % | −2,6 % | 18,7 % | 30,4 % | 29,7 % | 9,3 % | 15 % |
| Omsättningstillväxt | 18 % | 14,5 % | −19,3 % | 0,6 % | 2,3 % | −2,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,1 % | 4,5 % | 3,7 % | 12,1 % | 22,4 % | 26,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 101 tkr | 22 tkr |
| Byggnader mark | 3 219 tkr | 3 373 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 784 tkr | 4 784 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 565 tkr | 1 411 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 154 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 101 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −17 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 589 tkr | 488 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 101 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −31 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition | 539 tkr | 438 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 539 tkr | 438 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 366 tkr | 1 506 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 140 tkr | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 926 tkr | 2 066 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 984 tkr | 663 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 984 tkr | 663 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 321 tkr | 663 tkr |
| Periodiseringsfonder | 136 tkr | 105 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 609 tkr | 1 288 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 490 tkr | 3 490 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 490 tkr | 3 490 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 47 tkr | 44 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lövstaviken Fastighet ABHuvudarbetsställe
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559009-6748
Registreringsdatum
2 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falkenberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.