Lowen Förvaltning AB
559190-3751Aktiebolagreg. 2019
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
339 tkr
Resultat efter fin. poster
51 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaprifolgatan 77, 426 69 Västra Frölunda
Postadress
Kaprifolgatan 77, 426 69 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i bolag, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 187 tkr | 111 tkr | 137 tkr |
| 2020 | 267 tkr | 82 tkr | 202 tkr |
| 2021 | 324 tkr | 173 tkr | 338 tkr |
| 2022 | 311 tkr | 125 tkr | 436 tkr |
| 2023 | 304 tkr | −12 tkr | 424 tkr |
| 2024 | 344 tkr | 28 tkr | 450 tkr |
| 2025 | 339 tkr | 51 tkr | 490 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 15 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −1,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 344 | 304 | 311 | 324 | 267 | 187 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 339 | 344 | 305 | 311 | 324 | 267 | 187 |
| Övriga externa kostnader | 131 | 91 | 98 | 93 | 82 | 110 | 58 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 9 |
| Rörelsekostnader | 145 | 105 | 112 | 106 | 96 | 123 | 67 |
| Rörelseresultat | 195 | 239 | 193 | 204 | 228 | 144 | 120 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 144 | 211 | 205 | 79 | 55 | 62 | 74 |
| Finansiella poster | −144 | −210 | −205 | −79 | −55 | −62 | −9 |
| Resultat efter finansiella poster | 51 | 28 | −12 | 125 | 173 | 82 | 111 |
| Resultat före skatt | 51 | 28 | −12 | 125 | 173 | 82 | 111 |
| Skatt på årets resultat | 11 | 3 | 0 | 27 | 37 | 18 | 24 |
| Årets resultat | 40 | 25 | −12 | 98 | 136 | 65 | 87 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 163 | 6 176 | 6 190 | 6 203 | 6 216 | 6 230 | 6 243 |
| Anläggningstillgångar | 6 163 | 6 176 | 6 190 | 6 203 | 6 216 | 6 230 | 6 243 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 44 | 39 | 6 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 32 | 106 | 210 | 173 | 147 | 178 |
| Omsättningstillgångar | 27 | 76 | 146 | 216 | 179 | 147 | 178 |
| Summa tillgångar | 6 190 | 6 252 | 6 335 | 6 419 | 6 395 | 6 377 | 6 421 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 400 | 374 | 386 | 288 | 152 | 87 | 0 |
| Fritt eget kapital | 440 | 400 | 374 | 386 | 288 | 152 | 87 |
| Eget kapital | 490 | 450 | 424 | 436 | 338 | 202 | 137 |
| Långfristiga skulder | 5 597 | 5 679 | 5 761 | 5 843 | 5 925 | 5 983 | 6 243 |
| Skatteskulder | 2 | – | 0 | 19 | 16 | 10 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 124 | 150 | 139 | 132 | 192 | 41 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 190 | 6 252 | 6 335 | 6 419 | 6 395 | 6 377 | 6 421 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,9 % | 7,2 % | 6,7 % | 6,8 % | 5,3 % | 3,2 % | 2,1 % |
| Kassalikviditet | 26 % | 62 % | 97 % | 155 % | 135 % | 77 % | 430 % |
| Rörelsemarginal | 57,4 % | 69,5 % | 63,6 % | 65,7 % | 70,4 % | 54 % | 64 % |
| Vinstmarginal | 15 % | 8,3 % | −4 % | 40,2 % | 53,5 % | 30,8 % | 59,2 % |
| Omsättningstillväxt | −1,3 % | 13,2 % | −2,2 % | −4 % | 21 % | 43,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 % | 5,6 % | −2,9 % | 22,5 % | 40,4 % | 32,1 % | 63,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 40 tkr | 25 tkr |
| Byggnader mark | 6 163 tkr | 6 176 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 252 tkr | 6 252 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 90 tkr | 76 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 40 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −25 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 25 tkr | −12 tkr |
| Forslag disposition | 440 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 440 tkr | 400 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 301 tkr | 3 383 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 82 tkr | 82 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 968 tkr | 1 968 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 629 tkr | 3 711 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 340 tkr | 4 340 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 340 tkr | 4 340 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 3 629 tkr | 3 711 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 42 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 9 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lowen Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Kaprifolgatan 77, 426 69 Västra Frölunda
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559190-3751
Registreringsdatum
9 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.