LPAB i Jönköping AB
559066-0642Aktiebolagreg. 2016
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 173 tkr
Resultat efter fin. poster
256 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Målskog 16, 555 93 Jönköping
Postadress
Målskog 16, 555 93 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning av entreprenadmaskiner, reparation av lastbilar och andra motordrivna fordon och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 712 tkr | 992 tkr | – |
| 2018 | 2 327 tkr | −159 tkr | – |
| 2019 | 2 450 tkr | −65 tkr | 647 tkr |
| 2020 | 2 111 tkr | 261 tkr | 694 tkr |
| 2021 | 1 648 tkr | −197 tkr | 637 tkr |
| 2022 | 2 100 tkr | 1 450 tkr | 2 087 tkr |
| 2023 | 1 938 tkr | 572 tkr | 2 533 tkr |
| 2024 | 1 950 tkr | −278 tkr | 2 440 tkr |
| 2025 | 2 173 tkr | 256 tkr | 2 526 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,6 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal 11,8 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt 11,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 173 | 1 950 | 1 938 | 2 100 | 1 648 | 2 111 | 2 450 | 2 327 | 3 712 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 9 | 44 | 29 | 64 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 173 | 1 951 | 1 947 | 2 144 | 1 676 | 2 175 | 2 450 | – | – |
| Handelsvaror | 269 | 323 | 134 | 876 | 381 | 113 | 327 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 612 | 873 | 604 | 737 | 564 | 496 | 765 | – | – |
| Personalkostnader | 750 | 764 | 671 | 512 | 787 | 1 155 | 1 194 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 299 | 286 | 283 | 105 | 141 | 149 | 228 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 930 | 2 246 | 1 692 | 2 230 | 1 874 | 1 913 | 2 513 | – | – |
| Rörelseresultat | 243 | −295 | 255 | −85 | −198 | 262 | −63 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 306 | 1 535 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 18 | 12 | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 17 | 317 | 1 535 | 1 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 256 | −278 | 572 | 1 450 | −197 | 261 | −65 | −159 | 992 |
| Bokslutsdispositioner | −170 | 185 | −125 | 0 | 140 | −200 | 75 | – | – |
| Resultat före skatt | 86 | −93 | 447 | 1 450 | −57 | 61 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 14 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 86 | −93 | 447 | 1 450 | −57 | 47 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 798 | 2 097 | 2 295 | 2 578 | 354 | 495 | 937 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 50 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 798 | 2 097 | 2 295 | 2 628 | 354 | 495 | 937 | – | – |
| Kundfordringar | 369 | 217 | 332 | 238 | 159 | 272 | 311 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 709 | 628 | 628 | 967 | 455 | 616 | 822 | – | – |
| Kassa och bank | 2 283 | 1 757 | 2 105 | 715 | 652 | 671 | 103 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 992 | 2 385 | 2 733 | 1 682 | 1 106 | 1 288 | 925 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 790 | 4 482 | 5 028 | 4 310 | 1 460 | 1 782 | 1 862 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 390 | 2 483 | 2 037 | 587 | 644 | 597 | 590 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 476 | 2 390 | 2 483 | 2 037 | 587 | 644 | 597 | – | – |
| Eget kapital | 2 526 | 2 440 | 2 533 | 2 087 | 637 | 694 | 647 | – | – |
| Obeskattade reserver | 170 | 0 | 185 | 60 | 60 | 200 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 71 | 216 | 246 | 25 | 38 | 46 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 094 | 2 042 | 2 309 | 2 163 | 763 | 888 | 1 216 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 790 | 4 482 | 5 028 | 4 310 | 1 460 | 1 782 | 1 862 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,6 % | 54,4 % | 53,3 % | 49,5 % | 46,9 % | 47,9 % | 34,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 143 % | 117 % | 118 % | 78 % | 145 % | 145 % | 76 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | −15,1 % | 13,2 % | −4,1 % | −12 % | 12,4 % | −2,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,8 % | −14,3 % | 29,5 % | 69,1 % | −12 % | 12,4 % | −2,7 % | −6,8 % | 26,7 % |
| Omsättningstillväxt | 11,4 % | 0,6 % | −7,7 % | 27,4 % | −21,9 % | −13,8 % | 5,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | −3,8 % | 17,6 % | 69,5 % | −9 % | 6,8 % | 1,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 173 tkr | 1 950 tkr | 1 938 tkr | 2 100 tkr | 1 648 tkr | 1 056 tkr | 1 225 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 170 tkr | 0 |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 86 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 86 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 93 tkr | −447 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −93 tkr | 447 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 526 tkr | 2 440 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 86 tkr | −93 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −170 tkr | 185 tkr |
| Forslag disposition | 2 476 tkr | 2 390 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 476 tkr | 2 390 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 204 tkr | 284 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 798 tkr | 2 097 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 144 tkr | 3 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 346 tkr | 1 047 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 299 tkr | 286 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 127 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 929 tkr | 1 840 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 163 tkr | 131 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
LPAB i Jönköping ABHuvudarbetsställe
Målskog 16, 555 93 Jönköping
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559066-0642
Registreringsdatum
10 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.