LR Ekonomi i Karlskrona AB
556989-5609Aktiebolagreg. 2014
Karlskrona, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 494 tkr
Resultat efter fin. poster
57 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nickelvägen 1, 371 50 Karlskrona
Postadress
Nickelvägen 1, 371 50 Karlskrona
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning, bokslut och deklaration, ekonomisk rådgivning till mindre företag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 2 084 tkr | 49 tkr | – |
| 2016 | 2 563 tkr | 115 tkr | – |
| 2017 | 2 614 tkr | 115 tkr | – |
| 2018 | 3 074 tkr | 198 tkr | 337 tkr |
| 2019 | 3 597 tkr | 276 tkr | 503 tkr |
| 2020 | 3 837 tkr | 212 tkr | 578 tkr |
| 2021 | 3 837 tkr | 212 tkr | – |
| 2022 | 4 355 tkr | 5 tkr | 489 tkr |
| 2023 | 3 742 tkr | 110 tkr | 614 tkr |
| 2024 | 4 882 tkr | 521 tkr | 733 tkr |
| 2025 | 4 892 tkr | 419 tkr | 804 tkr |
| 2026 | 4 494 tkr | 57 tkr | 829 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,6 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 1,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −8,1 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 494 | 4 892 | 4 882 | 3 742 | 4 355 | 3 837 | 3 837 | 3 597 | 3 074 | 2 614 | 2 563 | 2 084 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 41 | 4 | 57 | – | 12 | 0 | 27 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 494 | 4 892 | 4 923 | 3 746 | 4 412 | – | 3 849 | 3 597 | 3 101 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 303 | 235 | 143 | 88 | 95 | – | 47 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 216 | 1 118 | 1 322 | 1 257 | 1 209 | – | 810 | 798 | 730 | – | – | – |
| Personalkostnader | 2 914 | 2 977 | 2 929 | 2 270 | 3 087 | – | 2 768 | 2 518 | 2 154 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 21 | 19 | 15 | – | 12 | 5 | 18 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 453 | 4 349 | 4 415 | 3 637 | 4 405 | – | 3 637 | 3 321 | 2 902 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 42 | 543 | 507 | 109 | 7 | – | 212 | 276 | 199 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 18 | 17 | 2 | 0 | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | 0 | 1 | 2 | – | – | – |
| Finansiella poster | 15 | −124 | 14 | 1 | −2 | – | −0 | −0 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 57 | 419 | 521 | 110 | 5 | 212 | 212 | 276 | 198 | 115 | 115 | 49 |
| Bokslutsdispositioner | 170 | −165 | −291 | 50 | 8 | – | 13 | 3 | −1 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 227 | 254 | 230 | 160 | 13 | – | 225 | 279 | 197 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 83 | 61 | 34 | 2 | – | 49 | 64 | 45 | – | – | – |
| Årets resultat | 175 | 171 | 169 | 125 | 11 | – | 176 | 215 | 152 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 43 | 62 | 82 | 102 | 8 | – | 22 | 34 | 39 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 43 | 62 | 82 | 102 | 8 | – | 22 | 34 | 39 | – | – | – |
| Kundfordringar | 463 | 445 | 887 | 435 | 382 | – | 500 | 624 | 323 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 516 | 1 563 | 1 447 | 717 | 527 | – | 655 | 718 | 399 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 15 | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 305 | 0 | 231 | 464 | – | 637 | 427 | 420 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 532 | 1 874 | 1 447 | 948 | 991 | – | 1 291 | 1 145 | 819 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 575 | 1 936 | 1 528 | 1 050 | 999 | – | 1 314 | 1 179 | 858 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 504 | 583 | 514 | 439 | 428 | – | 353 | 237 | 135 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 679 | 754 | 683 | 564 | 439 | – | 528 | 453 | 287 | – | – | – |
| Eget kapital | 829 | 804 | 733 | 614 | 489 | – | 578 | 503 | 337 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 170 | 170 | 60 | 110 | – | 118 | 131 | 134 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 | – | 0 | – | 85 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 67 | 96 | 102 | 56 | 42 | – | 42 | 26 | 100 | – | – | – |
| Skatteskulder | 102 | 56 | – | – | 0 | – | 62 | 61 | 41 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 747 | 963 | 624 | 376 | 400 | – | 532 | 545 | 386 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 575 | 1 936 | 1 528 | 1 050 | 999 | – | 1 314 | 1 179 | 858 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | – | 4 | 4 | 4 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 390 | 150 | 100 | 50 | – | – | – | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,6 % | 48,5 % | 56,8 % | 63 % | 57,7 % | – | 51,2 % | 51,5 % | 51,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 205 % | 195 % | 232 % | 252 % | 248 % | – | 243 % | 210 % | 212 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | 11,1 % | 10,4 % | 2,9 % | 0,2 % | – | 5,5 % | 7,7 % | 6,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 1,3 % | 8,6 % | 10,7 % | 2,9 % | 0,1 % | 5,5 % | 5,5 % | 7,7 % | 6,4 % | 4,4 % | 4,5 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | −8,1 % | 0,2 % | 30,5 % | −14,1 % | 13,5 % | – | 6,7 % | 17 % | 17,6 % | 2 % | 23 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | 21,2 % | 23,1 % | 20,4 % | 2,2 % | – | 30,4 % | 42,9 % | 45,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 899 tkr | 978 tkr | 976 tkr | 748 tkr | 1 089 tkr | – | 959 tkr | 899 tkr | 769 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 12 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 175 tkr | 171 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 116 tkr | – |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Exceptionella kostnader | – | 140 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 175 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −171 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 171 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | −100 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital reservfond forandring reservfond | 100 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 12 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 158 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 11 tkr | 19 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 397 tkr | 421 tkr |
| Forskott fran kunder | 16 tkr | – |
| Forslag disposition | 679 tkr | 754 tkr |
| Forslag disposition avsattning reservfond | 250 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 39 tkr | 504 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 167 tkr | 158 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 131 tkr | 131 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 165 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 140 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 964 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 15 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 285 tkr | 420 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 158 tkr |
| Redovisningsmedel | 1 | 191 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 481 tkr | 539 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 161 tkr | 391 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2020 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –
LR Ekonomi i Karlskrona ABHuvudarbetsställe
Nickelvägen 1, 371 50 Karlskrona
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556989-5609
Registreringsdatum
6 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlskrona, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.