LR Entreprenad AB
556936-8037Aktiebolagreg. 2013
Sorunda, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
4 605 tkr
Resultat efter fin. poster
252 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gumuddsvägen 4, 148 97 Sorunda
Postadress
c/o Lasse Lewen, Gumuddsvägen 4, 148 97 Sorunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva Snöröjning, markarbeten, gräsklippning, trädfällning, transport, bygg- och snickeriarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 267 tkr | 298 tkr | – |
| 2020 | 5 213 tkr | 192 tkr | – |
| 2021 | 4 572 tkr | 382 tkr | 389 tkr |
| 2022 | 4 274 tkr | 50 tkr | 671 tkr |
| 2023 | 5 018 tkr | 216 tkr | 886 tkr |
| 2024 | 4 407 tkr | −3 tkr | 926 tkr |
| 2025 | 2 855 tkr | −211 tkr | 716 tkr |
| 2026 | 4 605 tkr | 252 tkr | 945 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 61,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 605 | 2 855 | 4 407 | 5 018 | 4 274 | 4 572 | 5 213 | 4 267 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −57 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 605 | 2 855 | 4 407 | 5 018 | 4 274 | 4 515 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 051 | 1 561 | 2 695 | 3 071 | 2 905 | 3 254 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 381 | 311 | 390 | 446 | 265 | 213 | – | – |
| Personalkostnader | 879 | 1 051 | 1 138 | 1 080 | 853 | 500 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 39 | 137 | 137 | 173 | 176 | 114 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 34 | – | 0 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 350 | 3 058 | 4 395 | 4 771 | 4 199 | 4 108 | – | – |
| Rörelseresultat | 255 | −203 | 12 | 247 | 75 | 407 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 8 | 16 | 31 | 25 | 25 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −7 | −15 | −31 | −25 | −25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 252 | −211 | −3 | 216 | 50 | 382 | 192 | 298 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 65 | 65 | 312 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 252 | −211 | 62 | 280 | 362 | 382 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 24 | 0 | 21 | 65 | 80 | 82 | – | – |
| Årets resultat | 229 | −211 | 40 | 215 | 282 | 300 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 606 | 645 | 782 | 1 411 | 1 584 | 1 719 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 606 | 645 | 782 | 1 411 | 1 584 | 1 719 | – | – |
| Varulager | 0 | 85 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 503 | 261 | 248 | 328 | 479 | 412 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 617 | 331 | 586 | 796 | 709 | 629 | – | – |
| Kassa och bank | 489 | 123 | 263 | 221 | 30 | 214 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 106 | 539 | 849 | 1 016 | 739 | 842 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 712 | 1 184 | 1 632 | 2 427 | 2 323 | 2 561 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 666 | 876 | 836 | 621 | 339 | 40 | – | – |
| Fritt eget kapital | 895 | 666 | 876 | 836 | 621 | 339 | – | – |
| Eget kapital | 945 | 716 | 926 | 886 | 671 | 389 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 65 | 129 | 441 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 46 | 103 | 622 | 889 | – | – |
| Leverantörsskulder | 352 | 247 | 263 | 424 | 253 | 353 | – | – |
| Skatteskulder | 53 | 51 | 117 | 177 | 185 | 119 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 767 | 468 | 659 | 1 374 | 901 | 841 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 712 | 1 184 | 1 632 | 2 427 | 2 323 | 2 561 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2.3 | 2.3 | 2.3 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,2 % | 60,4 % | 56,8 % | 38,6 % | 33,3 % | 28,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 97 % | 129 % | 74 % | 82 % | 100 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | −7,1 % | 0,3 % | 4,9 % | 1,8 % | 8,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,5 % | −7,4 % | −0,1 % | 4,3 % | 1,2 % | 8,4 % | 3,7 % | 7 % |
| Omsättningstillväxt | 61,3 % | −35,2 % | −12,2 % | 17,4 % | −6,5 % | −12,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | −29,4 % | 4,3 % | 24,3 % | 42 % | 77 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 303 tkr | 1 241 tkr | 1 916 tkr | 2 182 tkr | 2 137 tkr | 4 572 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 229 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 229 tkr | −211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 211 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −211 tkr | 40 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 895 tkr | 666 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 895 tkr | 666 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 113 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 72 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 549 tkr | 549 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 477 tkr | 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 104 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 85 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 534 tkr | 555 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 003 tkr | 1 003 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 469 tkr | 448 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 255 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 156 tkr | 125 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 46 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 206 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
LR Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Gumuddsvägen 4, 148 97 Sorunda
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556936-8037
Registreringsdatum
4 juli 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nynäshamn, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.