LR och RP AB
559177-1315Aktiebolagreg. 2018
Stora Mellösa, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Katrinelund 470 i Katrinelund Ab, 715 92 Stora Mellösa
Postadress
c/o Productor Förvaltning 1, Katrinelund 470 i Katrinelund Ab, 715 92 Stora Mellösa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −11 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −14 tkr | 50 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −14 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −27 tkr | 52 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −6 tkr | 52 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −13 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 6 | 27 | 14 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 6 | 27 | 14 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −13 | −6 | −27 | −14 | −14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −6 | −27 | −14 | −14 | 0 | −11 |
| Resultat före skatt | −13 | −6 | −27 | −14 | −14 | – | – |
| Årets resultat | −13 | −6 | −27 | −14 | −14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 027 | 2 027 | 2 027 | 2 019 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 027 | 2 027 | 2 027 | 2 019 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 931 | 74 | 68 | 40 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 2 | 3 | 22 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 934 | 77 | 71 | 62 | 50 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 961 | 2 104 | 2 098 | 2 081 | 50 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 | 8 | 29 | 15 | 13 | – | – |
| Fritt eget kapital | 0 | 2 | 2 | 1 | −0 | – | – |
| Eget kapital | 50 | 52 | 52 | 51 | 50 | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 12 | 6 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 911 | 2 052 | 2 046 | 2 030 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 961 | 2 104 | 2 098 | 2 081 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,3 % | 2,5 % | 2,5 % | 2,4 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 49 % | 4 % | 3 % | 3 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −26,2 % | −12,3 % | −51,5 % | −27,3 % | −28,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | −6 tkr |
| Byggnader mark | 1 923 tkr | 1 923 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 923 tkr | 1 923 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 11 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 50 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 11 tkr | 6 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 931 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition | – | 2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 885 tkr | 3 875 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 104 tkr | 104 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 104 tkr | 104 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | −1 845 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
LR och RP ABHuvudarbetsställe
Katrinelund 470 i Katrinelund Ab, 715 92 Stora Mellösa
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559177-1315
Registreringsdatum
26 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.