LS Glas & Montage AB
559186-4102Aktiebolagreg. 2018
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 615 tkr
Resultat efter fin. poster
−85 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Åkerbyvägen 7, 635 09 Eskilstuna
Postadress
Åkerbyvägen 7, 635 09 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva glas- och fasadmontage samt byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 952 tkr | 45 tkr | 84 tkr |
| 2020 | 1 100 tkr | 77 tkr | 144 tkr |
| 2021 | 1 468 tkr | 259 tkr | 348 tkr |
| 2022 | 1 618 tkr | 103 tkr | 429 tkr |
| 2023 | 1 670 tkr | 179 tkr | 470 tkr |
| 2024 | 1 030 tkr | −59 tkr | 261 tkr |
| 2025 | 1 615 tkr | −85 tkr | 176 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −5,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 56,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 615 | 1 030 | 1 670 | 1 618 | 1 468 | 1 100 | 952 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 5 | 38 | 6 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 617 | 1 035 | 1 708 | 1 624 | 1 474 | 1 100 | 952 |
| Handelsvaror | 9 | 4 | 4 | 2 | 16 | 14 | 17 |
| Övriga externa kostnader | 442 | 426 | 412 | 519 | 317 | 365 | 320 |
| Personalkostnader | 1 251 | 664 | 1 115 | 998 | 882 | 645 | 570 |
| Rörelsekostnader | 1 702 | 1 094 | 1 530 | 1 519 | 1 215 | 1 023 | 906 |
| Rörelseresultat | −85 | −60 | 178 | 105 | 260 | 77 | 46 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −2 | −1 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −85 | −59 | 179 | 103 | 259 | 77 | 45 |
| Resultat före skatt | −85 | −59 | 179 | 103 | 259 | 77 | 45 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 37 | 22 | 54 | 17 | 11 |
| Årets resultat | −85 | −59 | 141 | 81 | 204 | 60 | 34 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 76 | 172 | 79 | 136 | 65 | 157 | 111 |
| Kortfristiga fordringar | 133 | 287 | 216 | 195 | 105 | 220 | 186 |
| Kassa och bank | 202 | 237 | 371 | 365 | 443 | 106 | 74 |
| Omsättningstillgångar | 335 | 524 | 587 | 559 | 548 | 326 | 260 |
| Summa tillgångar | 335 | 524 | 587 | 559 | 548 | 326 | 260 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 211 | 270 | 379 | 298 | 94 | 34 | – |
| Fritt eget kapital | 126 | 211 | 420 | 379 | 298 | 94 | 34 |
| Eget kapital | 176 | 261 | 470 | 429 | 348 | 144 | 84 |
| Leverantörsskulder | 12 | 20 | 22 | 30 | 19 | 24 | 7 |
| Skatteskulder | −49 | – | 0 | 46 | 43 | 6 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 159 | 263 | 117 | 130 | 200 | 182 | 176 |
| Summa eget kapital och skulder | 335 | 524 | 587 | 559 | 548 | 326 | 260 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1.5 | 2 | 2 | 1.5 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 150 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,6 % | 49,8 % | 80,1 % | 76,7 % | 63,5 % | 44,1 % | 32,3 % |
| Kassalikviditet | 211 % | 199 % | 503 % | 430 % | 274 % | 179 % | 148 % |
| Rörelsemarginal | −5,3 % | −5,8 % | 10,7 % | 6,5 % | 17,7 % | 7 % | 4,8 % |
| Vinstmarginal | −5,3 % | −5,7 % | 10,7 % | 6,4 % | 17,6 % | 7 % | 4,7 % |
| Omsättningstillväxt | 56,8 % | −38,3 % | 3,2 % | 10,2 % | 33,5 % | 15,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −48,3 % | −22,6 % | 30 % | 18,9 % | 58,7 % | 41,5 % | 40,5 % |
| Omsättning per anställd | – | 687 tkr | 835 tkr | 809 tkr | 979 tkr | 1 100 tkr | 952 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −85 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −85 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 59 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | 141 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 261 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −85 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 150 tkr |
| Forslag disposition | 126 tkr | 211 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 tkr | 211 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 88 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 179 tkr | 220 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 120 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 24 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 17 dec. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
LS Glas & Montage ABHuvudarbetsställe
Åkerbyvägen 7, 635 09 Eskilstuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559186-4102
Registreringsdatum
17 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.342 – Glasmästeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.