LT Konstruktion Aktiebolag
556365-0133Aktiebolagreg. 1989
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
136 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
30 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jonstaka 4, 432 91 Varberg
Postadress
Jonstaka 4, 432 91 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva metallvaruframställning företrädesvis till byggbranschen, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 192 tkr | −1 tkr | – |
| 2021 | 239 tkr | 35 tkr | – |
| 2022 | 248 tkr | 49 tkr | 228 tkr |
| 2023 | 30 tkr | −25 tkr | 203 tkr |
| 2024 | 95 tkr | −91 tkr | 112 tkr |
| 2025 | 136 tkr | −15 tkr | 97 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,3 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal −11 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt 43,2 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 136 | 95 | 30 | 248 | 239 | 192 |
| Rörelseintäkter | 136 | 95 | 30 | 248 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 91 | 128 | 12 | 150 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 57 | 52 | 44 | 48 | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 151 | 185 | 56 | 198 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −90 | −25 | 50 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | −91 | −25 | 49 | 35 | −1 |
| Resultat före skatt | −15 | −91 | −25 | 49 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −15 | −91 | −25 | 39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 108 | 107 | 152 | 104 | – | – |
| Kundfordringar | 120 | 119 | 0 | 248 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 136 | 18 | 248 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 91 | 63 | 217 | 104 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 320 | 307 | 388 | 456 | – | – |
| Summa tillgångar | 320 | 307 | 388 | 456 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | −8 | 83 | 108 | 69 | – | – |
| Fritt eget kapital | −23 | −8 | 83 | 108 | – | – |
| Eget kapital | 97 | 112 | 203 | 228 | – | – |
| Långfristiga skulder | 218 | 194 | 175 | 154 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 60 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 1 | 10 | 73 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 320 | 307 | 388 | 456 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,3 % | 36,5 % | 52,3 % | 50 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 232 % | 21 577 % | 2 336 % | 481 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −11,1 % | −94,8 % | −84,4 % | 20 % | – | – |
| Vinstmarginal | −11 % | −95,8 % | −83,3 % | 19,8 % | 14,6 % | −0,5 % |
| Omsättningstillväxt | 43,2 % | 216,7 % | −87,9 % | 3,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,3 % | −81,3 % | −12,5 % | 17,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 136 tkr | 95 tkr | 30 tkr | 248 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −15 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −15 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 91 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −91 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 97 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −15 tkr | −91 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −23 tkr | −8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −23 tkr | −8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 245 tkr | 245 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 245 tkr | 245 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 108 tkr | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 669 | 669 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 924 |
| Ovriga langfristiga skulder | 218 tkr | 194 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
LT Konstruktion AktiebolagHuvudarbetsställe
Jonstaka 4, 432 91 Varberg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556365-0133
Registreringsdatum
11 juli 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.120 – Tillverkning av dörrar och fönster av metall
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.