Lubben i Varberg Fastigheter AB
556824-6408Aktiebolagreg. 2010
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 562 tkr
Resultat efter fin. poster
42 399 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Postadress
c/o Båw Fastigheter Ab, Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 11 606 tkr | 156 tkr | – |
| 2019 | 11 734 tkr | 2 713 tkr | – |
| 2020 | 12 015 tkr | −1 340 tkr | 9 310 tkr |
| 2021 | 13 125 tkr | 479 tkr | 10 530 tkr |
| 2022 | 17 587 tkr | 1 748 tkr | 12 701 tkr |
| 2023 | 19 170 tkr | −1 556 tkr | 10 469 tkr |
| 2024 | 20 078 tkr | −1 530 tkr | 16 842 tkr |
| 2025 | 15 562 tkr | 42 399 tkr | 63 029 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 272,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −22,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 562 | 20 078 | 19 170 | 17 587 | 13 125 | 12 015 | 11 734 | 11 606 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 248 | 53 | 548 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 15 562 | 20 078 | 19 419 | 17 641 | 13 673 | 12 022 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 186 | 10 046 | 9 373 | 10 620 | 8 590 | 9 702 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 587 | 633 | 561 | 460 | 664 | 415 | – | – |
| Personalkostnader | 49 | 116 | 103 | 83 | 83 | 79 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 244 | 1 962 | 1 882 | 1 839 | 858 | 767 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 539 | – | – | – | 0 | 202 | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 605 | 12 756 | 11 918 | 13 002 | 10 196 | 11 166 | – | – |
| Rörelseresultat | −12 043 | 7 321 | 7 500 | 4 639 | 3 477 | 856 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 58 644 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 42 | 29 | 93 | 41 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 243 | 8 880 | 9 149 | 2 931 | 2 999 | 2 196 | – | – |
| Finansiella poster | 54 443 | −8 851 | −9 056 | −2 891 | −2 999 | −2 196 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 42 399 | −1 530 | −1 556 | 1 748 | 479 | −1 340 | 2 713 | 156 |
| Bokslutsdispositioner | 20 380 | 9 973 | −21 | 611 | 823 | 1 967 | – | – |
| Resultat före skatt | 62 779 | 8 444 | −1 577 | 2 359 | 1 302 | 627 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 375 | 2 000 | 585 | 116 | 11 | 22 | – | – |
| Årets resultat | 59 404 | 6 444 | −2 161 | 2 242 | 1 291 | 605 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 113 499 | 203 725 | 205 468 | 204 507 | 205 623 | 159 068 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 113 499 | 203 725 | 205 468 | 204 507 | 205 623 | 159 068 | – | – |
| Kundfordringar | 83 | 174 | 1 358 | 185 | 225 | 392 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 20 331 | 828 | 1 782 | 553 | 5 177 | 4 926 | – | – |
| Kassa och bank | 3 889 | 1 466 | 1 472 | 6 761 | 2 734 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 24 219 | 2 295 | 3 254 | 7 314 | 7 912 | 4 926 | – | – |
| Summa tillgångar | 137 718 | 206 019 | 208 723 | 211 820 | 213 535 | 163 994 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 8 267 | 8 338 | 8 409 | 8 480 | 8 551 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 575 | 2 131 | 4 292 | 2 049 | 758 | 153 | – | – |
| Fritt eget kapital | 62 979 | 8 575 | 2 131 | 4 292 | 2 049 | 758 | – | – |
| Eget kapital | 63 029 | 16 842 | 10 469 | 12 701 | 10 530 | 9 310 | – | – |
| Obeskattade reserver | 239 | 618 | 592 | 571 | 382 | 355 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | – | 0 | 437 | – | – |
| Långfristiga skulder | 65 380 | 178 282 | 189 132 | 190 588 | 132 418 | 101 674 | – | – |
| Leverantörsskulder | 525 | 1 389 | 1 442 | 1 487 | 5 594 | 7 350 | – | – |
| Skatteskulder | 4 610 | 2 432 | 644 | 107 | 0 | 262 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 071 | 10 277 | 8 531 | 7 960 | 70 205 | 52 219 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 137 718 | 206 019 | 208 723 | 211 820 | 213 535 | 163 994 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 20 000 | 5 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,9 % | 8,4 % | 5,2 % | 6,2 % | 5,1 % | 5,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 267 % | 22 % | 38 % | 92 % | 11 % | 9 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −77,4 % | 36,5 % | 39,1 % | 26,4 % | 26,5 % | 7,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 272,5 % | −7,6 % | −8,1 % | 9,9 % | 3,7 % | −11,2 % | 23,1 % | 1,3 % |
| Omsättningstillväxt | −22,5 % | 4,7 % | 9 % | 34 % | 9,2 % | 2,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94,3 % | 38,3 % | −20,6 % | 17,7 % | 12,3 % | 6,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 15 562 tkr | 20 078 tkr | 19 170 tkr | 17 587 tkr | 13 125 tkr | 12 015 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 58 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 59 404 tkr | 6 444 tkr |
| Byggnader mark | 113 492 tkr | 203 407 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 129 115 tkr | 211 211 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 683 tkr | 16 020 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 82 096 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 258 tkr | 1 877 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 10 596 tkr | – |
| Byggnader mark forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 8 940 tkr | – |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar aterforda uppskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 8 217 tkr | – |
| Byggnader mark nedskrivningar | 8 940 tkr | – |
| Byggnader mark uppskrivningar | 0 | 8 217 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 20 000 tkr | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 59 404 tkr | 6 444 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 444 tkr | 2 161 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 444 tkr | −2 161 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 63 029 tkr | 16 842 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 59 404 tkr | 6 444 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 000 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 58 tkr | −27 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 322 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 20 011 tkr | – |
| Forslag disposition | 62 979 tkr | 8 575 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 42 979 tkr | 3 575 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 217 tkr | 651 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 6 tkr | 318 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 89 tkr | 478 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 82 tkr | 160 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 389 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 289 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 46 tkr | 85 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 124 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 443 tkr | 430 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 530 tkr | 2 830 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 65 380 tkr | 136 930 tkr |
| Periodiseringsfonder | 239 tkr | 561 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 41 352 tkr |
| Stallda sakerheter | 75 000 tkr | 153 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 75 000 tkr | 153 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 962 tkr | 3 196 tkr |
| Uppskrivningsfond | 0 | 8 217 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lubben i Varberg Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Birger Svensson Väg 32 B 1501, 432 40 Varberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556824-6408
Registreringsdatum
10 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.