Ludvig Axling AB
556768-3536Aktiebolagreg. 2008
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
288 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Samtingsgatan 19, 645 33 Strängnäs
Postadress
Samtingsgatan 19, 645 33 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt äga, förvalta och försälja fast egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 832 tkr | – |
| 2021 | 1 tkr | 870 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −5 613 tkr | 8 794 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −911 tkr | 7 688 tkr |
| 2024 | – | 386 tkr | 7 870 tkr |
| 2025 | – | 288 tkr | 7 943 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 108 | 96 | 96 | 232 | – | – |
| Rörelseintäkter | 108 | 96 | 96 | 232 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 318 | 251 | 408 | 1 483 | – | – |
| Personalkostnader | 102 | 175 | 329 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 90 | 52 | 45 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 510 | 478 | 782 | 1 533 | – | – |
| Rörelseresultat | −403 | −382 | −685 | −1 302 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 71 | 73 | 74 | 71 | – | – |
| Finansiella poster | 691 | 769 | −226 | −4 311 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 288 | 386 | −911 | −5 613 | 870 | 832 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Resultat före skatt | 288 | 386 | −911 | −5 604 | – | – |
| Årets resultat | 288 | 386 | −911 | −5 604 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 800 | 4 520 | 4 572 | 4 564 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 636 | 7 008 | 6 778 | 7 904 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 436 | 11 528 | 11 350 | 12 468 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 76 | 83 | 251 | – | – |
| Kassa och bank | 137 | 117 | 160 | 135 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 248 | 193 | 243 | 386 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 684 | 11 720 | 11 593 | 12 855 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 555 | 7 384 | 8 499 | 14 298 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 843 | 7 770 | 7 588 | 8 694 | – | – |
| Eget kapital | 7 943 | 7 870 | 7 688 | 8 794 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 620 | 3 700 | 3 780 | 3 860 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 11 | 5 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 19 | 18 | 84 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 121 | 150 | 126 | 201 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 684 | 11 720 | 11 593 | 12 855 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 215 | 204 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68 % | 67,2 % | 66,3 % | 68,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 205 % | 128 % | 194 % | 192 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 87 000 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 % | 4,9 % | −11,9 % | −63,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 900 tkr | 2 900 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 900 tkr | 2 900 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 736 tkr | 4 108 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 877 tkr | 5 622 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 745 tkr | 1 243 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 1 372 tkr | 1 472 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 141 tkr | 1 514 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 288 tkr | 386 tkr |
| Byggnader mark | 4 432 tkr | 4 468 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 692 tkr | 4 692 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 260 tkr | 224 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 36 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 288 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −386 tkr | 911 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 386 tkr | −911 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 215 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 943 tkr | 7 870 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 288 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 215 tkr | 204 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 111 tkr | 76 tkr |
| Forslag disposition | 7 843 tkr | 7 770 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 521 tkr | 7 555 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 368 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 479 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 124 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 52 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 409 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 54 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 13 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | −13 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 300 tkr | 3 380 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −1 372 tkr | −1 472 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 735 | 3 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 80 tkr | 80 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 620 tkr | 3 700 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −610 tkr | −631 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 3 620 tkr | 3 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Ludvig Axling ABHuvudarbetsställe
Samtingsgatan 19, 645 33 Strängnäs
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556768-3536
Registreringsdatum
29 oktober 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.