Luftbussen T2 AB
559253-6741Aktiebolagreg. 2020
Ulricehamn, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
880 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grönahögsvägen 14, 523 34 Ulricehamn
Postadress
c/o Johann Näslund, Grönahögsvägen 14, 523 34 Ulricehamn
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av aktier och förvaltning av fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 568 tkr | 86 tkr | 696 tkr |
| 2022 | 978 tkr | 62 tkr | 746 tkr |
| 2023 | 1 008 tkr | 147 tkr | 863 tkr |
| 2024 | 865 tkr | 14 tkr | 873 tkr |
| 2025 | 880 tkr | −32 tkr | 841 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 9,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 880 | 865 | 1 008 | 978 | 568 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 880 | 865 | 1 016 | 978 | 568 | – |
| Övriga externa kostnader | 583 | 331 | 496 | 583 | 363 | – |
| Personalkostnader | 58 | 281 | 134 | 185 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 104 | 89 | 89 | 89 | 89 | – |
| Rörelsekostnader | 745 | 702 | 720 | 857 | 452 | – |
| Rörelseresultat | 134 | 164 | 296 | 121 | 117 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 4 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 168 | 153 | 153 | 59 | 31 | – |
| Finansiella poster | −166 | −150 | −149 | −59 | −31 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | 14 | 147 | 62 | 86 | 0 |
| Resultat före skatt | −32 | 14 | 147 | 62 | 86 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 30 | 12 | 18 | – |
| Årets resultat | −32 | 10 | 117 | 50 | 68 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 077 | 7 030 | 7 119 | 7 208 | 7 299 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 650 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 727 | 7 030 | 7 119 | 7 208 | 7 299 | – |
| Kundfordringar | 92 | 55 | 90 | 42 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 132 | 63 | 91 | 77 | 253 | – |
| Kassa och bank | 115 | 533 | 788 | 521 | 295 | – |
| Omsättningstillgångar | 247 | 596 | 879 | 598 | 548 | – |
| Summa tillgångar | 8 974 | 7 626 | 7 998 | 7 806 | 7 848 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 823 | 813 | 396 | 346 | 277 | – |
| Fritt eget kapital | 791 | 823 | 813 | 696 | 646 | – |
| Eget kapital | 841 | 873 | 863 | 746 | 696 | – |
| Långfristiga skulder | 7 586 | 6 122 | 6 192 | 6 278 | 6 352 | – |
| Leverantörsskulder | 33 | 33 | 18 | 19 | 262 | – |
| Skatteskulder | 0 | 10 | 60 | 72 | 53 | – |
| Kortfristiga skulder | 547 | 631 | 944 | 782 | 800 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 974 | 7 626 | 7 998 | 7 806 | 7 848 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 9,4 % | 11,5 % | 10,8 % | 9,6 % | 8,9 % | – |
| Kassalikviditet | 45 % | 94 % | 93 % | 76 % | 69 % | – |
| Rörelsemarginal | 15,3 % | 18,9 % | 29,4 % | 12,4 % | 20,5 % | – |
| Vinstmarginal | −3,6 % | 1,6 % | 14,6 % | 6,3 % | 15,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,7 % | −14,2 % | 3,1 % | 72,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,8 % | 1,2 % | 13,6 % | 6,8 % | 9,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 880 tkr | 865 tkr | 1 008 tkr | 978 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −32 tkr | 10 tkr |
| Byggnader mark | 6 941 tkr | 7 030 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 421 tkr | 7 421 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 480 tkr | 391 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 89 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −32 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 841 tkr | 873 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −32 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 1 650 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 140 tkr | 153 tkr |
| Forslag disposition | 791 tkr | 823 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 791 tkr | 823 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 136 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 151 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 151 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 000 tkr | 2 839 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 87 tkr | 274 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 146 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 003 tkr | 3 003 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 584 tkr | 3 119 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 455 tkr | 3 455 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 455 tkr | 3 455 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 140 tkr | 90 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Luftbussen T2 ABHuvudarbetsställe
Grönahögsvägen 14, 523 34 Ulricehamn
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559253-6741
Registreringsdatum
27 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ulricehamn, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.