Luftslussen AB
559136-7072Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−89 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hjortrongatan 4, 722 23 Västerås
Postadress
Hjortrongatan 4, 722 23 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt och indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper, fastigheter och annan fast och lös egendom samt att utföra tjänster inom fastighetsskötsel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 161 tkr | 56 030 tkr | – |
| 2022 | 25 tkr | 119 tkr | – |
| 2023 | −0 tkr | −235 tkr | 31 749 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −89 tkr | 31 661 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,1 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −0 | 25 | 161 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 127 | 238 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 128 | 239 | – | – |
| Rörelseresultat | −128 | −239 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 39 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 39 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −89 | −235 | 119 | 56 030 |
| Resultat före skatt | −89 | −235 | – | – |
| Årets resultat | −89 | −235 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 218 | 22 218 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 218 | 22 219 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 242 | 10 469 | – | – |
| Kassa och bank | 149 | 72 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 390 | 10 541 | – | – |
| Summa tillgångar | 32 608 | 32 760 | – | – |
| Aktiekapital | 309 | 309 | – | – |
| Bundet eget kapital | 309 | 309 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 339 | 28 574 | – | – |
| Fritt eget kapital | 31 352 | 31 441 | – | – |
| Eget kapital | 31 661 | 31 749 | – | – |
| Leverantörsskulder | 56 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 948 | 1 011 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 32 608 | 32 760 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,1 % | 96,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 096 % | 1 043 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 23 904 100 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 23 520 500 % | 475,5 % | 34 696 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −100 % | −84,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | −0,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 686 tkr | 1 686 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 686 tkr | 1 686 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 20 532 tkr | 20 532 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 20 532 tkr | 20 532 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −89 tkr | −235 tkr |
| Eventual forpliktelser | 2 165 tkr | 2 165 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −89 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 235 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −235 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 31 661 tkr | 31 749 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −89 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 886 tkr | 10 086 tkr |
| Forslag disposition | 31 352 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 31 352 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 39 tkr | 5 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −101 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 1 361 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 636 000 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 tkr | 1 tkr |
| Overkursfond | 3 102 tkr | 3 102 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 316 tkr | 378 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 850 tkr | 950 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Luftslussen ABHuvudarbetsställe
Hjortrongatan 4, 722 23 Västerås
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559136-7072
Registreringsdatum
1 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
308 500 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.