Lugab Group AB
559103-0472Aktiebolagreg. 2017
Tumba, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
14 585 tkr
Resultat efter fin. poster
1 637 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hasselvägen 28, 147 33 Tumba
Postadress
c/o Ileana Apopei, Hasselvägen 28, 147 33 Tumba
Verksamhetsbeskrivning
Byggtjänster såsom rivning, snickeri, måleri, byggnation, takarbete, markanläggning, plattsättning och därmed förenliga tjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 4 382 tkr | 1 146 tkr | 651 tkr |
| 2019 | 3 878 tkr | 183 tkr | 750 tkr |
| 2020 | 5 971 tkr | 83 tkr | 815 tkr |
| 2021 | 10 548 tkr | 987 tkr | 1 396 tkr |
| 2022 | 10 334 tkr | 945 tkr | 1 646 tkr |
| 2023 | 14 585 tkr | 1 637 tkr | 2 586 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 11,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 41,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 585 | 10 334 | 10 548 | 5 971 | 3 878 | 4 382 |
| Rörelseintäkter | 14 585 | 10 334 | 10 548 | 5 971 | 3 878 | 4 382 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 733 | 1 051 | 2 365 | 1 112 | 1 518 | 1 292 |
| Övriga externa kostnader | 2 501 | 5 478 | 4 777 | 2 875 | 1 373 | 1 149 |
| Personalkostnader | 3 344 | 2 484 | 2 062 | 1 631 | 615 | 678 |
| Av- och nedskrivningar | 367 | 343 | 343 | 256 | 174 | 104 |
| Rörelsekostnader | 12 944 | 9 356 | 9 548 | 5 874 | 3 681 | 3 223 |
| Rörelseresultat | 1 640 | 979 | 1 000 | 97 | 198 | 1 159 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 34 | 13 | 13 | 14 | 13 |
| Finansiella poster | −4 | −34 | −13 | −13 | −14 | −13 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 637 | 945 | 987 | 83 | 183 | 1 146 |
| Bokslutsdispositioner | −450 | 0 | −247 | 0 | −51 | −376 |
| Resultat före skatt | 1 187 | 945 | 740 | 83 | 133 | 770 |
| Skatt på årets resultat | 247 | 195 | 159 | 18 | 33 | 169 |
| Årets resultat | 940 | 750 | 581 | 65 | 99 | 601 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 246 | 496 | 839 | 746 | 593 | 392 |
| Anläggningstillgångar | 246 | 496 | 839 | 746 | 593 | 392 |
| Kundfordringar | 803 | 882 | 769 | 461 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 151 | 1 641 | 1 317 | 606 | 187 | −74 |
| Kassa och bank | 6 951 | 2 115 | 2 505 | 350 | 580 | 979 |
| Omsättningstillgångar | 8 102 | 3 756 | 3 822 | 956 | 767 | 905 |
| Summa tillgångar | 8 348 | 4 252 | 4 661 | 1 702 | 1 360 | 1 297 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 596 | 846 | 765 | 700 | 601 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 536 | 1 596 | 1 346 | 765 | 700 | 601 |
| Eget kapital | 2 586 | 1 646 | 1 396 | 815 | 750 | 651 |
| Obeskattade reserver | 1 124 | 674 | 674 | 427 | 427 | 376 |
| Långfristiga skulder | 499 | 973 | 1 539 | 231 | 128 | 93 |
| Leverantörsskulder | 756 | 584 | 473 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 140 | 959 | 1 051 | 229 | 56 | 177 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 348 | 4 252 | 4 661 | 1 702 | 1 360 | 1 297 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 5 | 5 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,7 % | 51,3 % | 41,4 % | 67,8 % | 80,1 % | 73,2 % |
| Kassalikviditet | 196 % | 392 % | 364 % | 417 % | 1 378 % | 512 % |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 9,5 % | 9,5 % | 1,6 % | 5,1 % | 26,5 % |
| Vinstmarginal | 11,2 % | 9,1 % | 9,4 % | 1,4 % | 4,7 % | 26,2 % |
| Omsättningstillväxt | 41,1 % | −2 % | 76,7 % | 53,9 % | −11,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 % | 45,5 % | 41,6 % | 8 % | 13,2 % | 92,3 % |
| Omsättning per anställd | 2 084 tkr | 1 722 tkr | 2 110 tkr | 1 194 tkr | 1 939 tkr | 2 191 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 119 tkr | 119 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 940 tkr | 750 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 940 tkr | 750 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −750 tkr | −581 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 750 tkr | 581 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −450 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 536 tkr | 1 596 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 536 tkr | 1 596 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 246 tkr | 496 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 833 tkr | 1 716 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 587 tkr | 1 221 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 117 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 367 tkr | 343 tkr |
| Medel disponera | – | 1 596 tkr |
| Overkursfond | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 347 tkr | 759 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 86 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 499 tkr | 973 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 004 tkr | 554 tkr |
| Reservfond | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 281 tkr | 288 tkr |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Lugab Group ABHuvudarbetsställe
Hasselvägen 28, 147 33 Tumba
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559103-0472
Registreringsdatum
3 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Botkyrka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.