Lugnås Maskin & V V S AB
559252-5975Aktiebolagreg. 2020
Mariestad, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
8 992 tkr
Resultat efter fin. poster
852 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
6
Lugnås Maskin & VVS
lugnasmaskinvvs.se
Adresser
Besöksadress
Trankärr 4, 542 94 Mariestad
Postadress
Trankärr 4, 542 94 Mariestad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva gräventreprenader inom bygg och anläggningsverksamhet, utföra VVS-arbeten, uthyrning av entreprenadmaskiner, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 6 909 tkr | 805 tkr | 215 tkr |
| 2022 | 8 992 tkr | 852 tkr | 261 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 9,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 30,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 992 | 6 909 |
| Övriga rörelseintäkter | 264 | 105 |
| Rörelseintäkter | 9 256 | 7 014 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 373 | 3 157 |
| Övriga externa kostnader | 578 | 439 |
| Personalkostnader | 3 072 | 2 454 |
| Av- och nedskrivningar | 321 | 136 |
| Rörelsekostnader | 8 345 | 6 186 |
| Rörelseresultat | 911 | 828 |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 23 |
| Finansiella poster | −59 | −23 |
| Resultat efter finansiella poster | 852 | 805 |
| Bokslutsdispositioner | −791 | −563 |
| Resultat före skatt | 61 | 242 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 52 |
| Årets resultat | 47 | 190 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 792 | 1 577 |
| Anläggningstillgångar | 3 792 | 1 577 |
| Kundfordringar | 356 | 837 |
| Kortfristiga fordringar | 1 577 | 908 |
| Kassa och bank | 862 | 1 446 |
| Omsättningstillgångar | 2 439 | 2 354 |
| Summa tillgångar | 6 231 | 3 931 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 190 | – |
| Fritt eget kapital | 236 | 190 |
| Eget kapital | 261 | 215 |
| Obeskattade reserver | 1 354 | 563 |
| Långfristiga skulder | 2 497 | 1 698 |
| Leverantörsskulder | 771 | 493 |
| Skatteskulder | 84 | 58 |
| Kortfristiga skulder | 2 118 | 1 455 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 231 | 3 931 |
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Soliditet | 21,5 % | 16,8 % |
| Kassalikviditet | 115 % | 162 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 12 % |
| Vinstmarginal | 9,5 % | 11,7 % |
| Omsättningstillväxt | 30,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,9 % | 88,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 499 tkr | 1 382 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 251 tkr | 483 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 47 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 47 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −190 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 190 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 261 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 47 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −768 tkr | −483 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −23 tkr | −80 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 tkr | – |
| Forslag disposition | 236 tkr | 190 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 236 tkr | 190 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 71 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 3 792 tkr | 1 577 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 249 tkr | 1 713 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 458 tkr | 136 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 2 536 tkr | 1 713 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 321 tkr | 136 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 321 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 215 tkr | 208 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 398 tkr | 178 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 004 tkr | 1 134 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 493 tkr | 564 tkr |
| Periodiseringsfonder | 103 tkr | 80 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 260 tkr | 1 084 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 260 tkr | 1 084 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 149 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 650 tkr | 519 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 17 apr. 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Lugnås Maskin & V V S ABHuvudarbetsställe
Trankärr 4, 542 94 Mariestad
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-5975
Registreringsdatum
17 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mariestad, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.