Lukas Krupa Bygg AB
559261-6741Aktiebolagreg. 2020
Köping, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 740 tkr
Resultat efter fin. poster
318 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mälarvägen 55, 731 36 Köping
Postadress
c/o Lukasz Krupa, Mälarvägen 55, 731 36 Köping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet med nyproduktion och renoveringar. Bolaget ska bedriva import och vidareförsäljning av byggmaterial samt uthyrning av lokaler och boendeytor i egenägda fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 4 408 tkr | 417 tkr | 377 tkr |
| 2022 | 2 911 tkr | 15 tkr | 389 tkr |
| 2023 | 2 155 tkr | 204 tkr | 553 tkr |
| 2024 | 1 504 tkr | −276 tkr | 277 tkr |
| 2025 | 1 740 tkr | 318 tkr | 585 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,8 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 18,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 15,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 740 | 1 504 | 2 155 | 2 911 | 4 408 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 79 | 0 | 3 | 0 | 12 | – |
| Rörelseintäkter | 1 818 | 1 504 | 2 158 | 2 911 | 4 420 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 612 | 498 | 585 | 932 | 1 091 | – |
| Övriga externa kostnader | 319 | 379 | 556 | 671 | 820 | – |
| Personalkostnader | 481 | 804 | 721 | 1 224 | 2 029 | – |
| Av- och nedskrivningar | 79 | 77 | 70 | 60 | 54 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 13 | 11 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 494 | 1 770 | 1 943 | 2 888 | 3 994 | – |
| Rörelseresultat | 325 | −266 | 215 | 23 | 426 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 10 | 12 | 8 | 9 | – |
| Finansiella poster | −7 | −10 | −12 | −8 | −9 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 318 | −276 | 204 | 15 | 417 | – |
| Resultat före skatt | 318 | −276 | 204 | 15 | 417 | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 0 | 40 | 3 | 90 | – |
| Årets resultat | 308 | −276 | 163 | 12 | 327 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 416 | 525 | 536 | 484 | 529 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 425 | 534 | 536 | 484 | 529 | – |
| Varulager | 282 | 32 | 32 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 192 | 1 | 43 | – |
| Kortfristiga fordringar | 111 | 163 | 291 | 60 | 78 | – |
| Kassa och bank | 251 | 22 | 76 | 327 | 390 | – |
| Omsättningstillgångar | 644 | 216 | 398 | 387 | 468 | – |
| Summa tillgångar | 1 069 | 750 | 934 | 871 | 997 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 227 | 503 | 339 | 327 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 535 | 227 | 503 | 339 | 327 | – |
| Eget kapital | 585 | 277 | 553 | 389 | 377 | – |
| Långfristiga skulder | 73 | 217 | 149 | 25 | 65 | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 82 | 82 | 89 | 57 | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 5 | 47 | 50 | – |
| Kortfristiga skulder | 411 | 255 | 232 | 457 | 555 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 069 | 750 | 934 | 871 | 997 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | 3 | 5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,8 % | 37 % | 59,2 % | 44,7 % | 37,9 % | – |
| Kassalikviditet | 88 % | 72 % | 158 % | 85 % | 84 % | – |
| Rörelsemarginal | 18,7 % | −17,7 % | 10 % | 0,8 % | 9,7 % | – |
| Vinstmarginal | 18,3 % | −18,3 % | 9,5 % | 0,5 % | 9,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 15,6 % | −30,2 % | −26 % | −34 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,7 % | −99,6 % | 29,6 % | 3,1 % | 86,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 870 tkr | – | – | 970 tkr | 882 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 8 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 8 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 308 tkr | −276 tkr |
| Byggnader mark | 298 tkr | 301 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 314 tkr | 314 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 16 tkr | 12 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 308 tkr | −276 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 276 tkr | −163 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −276 tkr | 163 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 26 tkr |
| Forskott till leverantorer | 250 tkr | – |
| Forslag disposition | 535 tkr | 227 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 535 tkr | 227 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 54 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 118 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 326 tkr | 470 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 207 tkr | 245 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 144 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 81 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 79 tkr | 74 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 117 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 32 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 102 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 280 tkr | 39 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 127 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 73 tkr | 90 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 52 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 106 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lukas Krupa Bygg ABHuvudarbetsställe
Mälarvägen 55, 731 36 Köping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559261-6741
Registreringsdatum
1 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Köping, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.