Luleåfotograferna AB
559448-5947Aktiebolagreg. 2023
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 381 tkr
Resultat efter fin. poster
161 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
1
Fotograf i Luleå | Företagsfoto, film, utskrifter & ID-foto | Luleåfotograferna | Ateljé Grodan
Luleåfotograferna erbjuder professionell fotografering, filmproduktion, bildutskrifter och ID-foto i centrala Luleå. Studiofotografering och uppdrag on location.
luleafotograferna.se
Adresser
Besöksadress
Köpmangatan 61, 972 34 Luleå
Postadress
c/o Luleåfotograferna Atelje Grodan, Köpmangatan 61, 972 34 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Foto och videoproduktioner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1 162 tkr | 337 tkr | 559 tkr |
| 2025 | 1 393 tkr | 270 tkr | 570 tkr |
| 2026 | 1 381 tkr | 161 tkr | 298 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,7 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt −0,9 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 381 | 1 393 | 1 162 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 15 | – |
| Rörelseintäkter | 1 383 | 1 408 | 1 162 |
| Övriga externa kostnader | 356 | 367 | 306 |
| Personalkostnader | 775 | 734 | 497 |
| Av- och nedskrivningar | 53 | 36 | 22 |
| Övriga rörelsekostnader | 36 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 219 | 1 138 | 825 |
| Rörelseresultat | 164 | 270 | 337 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 161 | 270 | 337 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 345 |
| Resultat före skatt | 161 | 270 | 682 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 59 | 148 |
| Årets resultat | 127 | 211 | 534 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 260 | 125 | 103 |
| Anläggningstillgångar | 260 | 125 | 103 |
| Kundfordringar | 46 | 84 | 93 |
| Kortfristiga fordringar | 195 | 84 | 93 |
| Kassa och bank | 212 | 750 | 730 |
| Omsättningstillgångar | 407 | 835 | 823 |
| Summa tillgångar | 666 | 960 | 927 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 145 | 334 | – |
| Fritt eget kapital | 273 | 545 | 534 |
| Eget kapital | 298 | 570 | 559 |
| Långfristiga skulder | 73 | 30 | 29 |
| Leverantörsskulder | 32 | 48 | – |
| Skatteskulder | 0 | 18 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 295 | 360 | 338 |
| Summa eget kapital och skulder | 666 | 960 | 927 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,7 % | 59,4 % | 60,4 % |
| Kassalikviditet | 138 % | 232 % | 243 % |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 19,4 % | 29 % |
| Vinstmarginal | 11,7 % | 19,4 % | 29 % |
| Omsättningstillväxt | −0,9 % | 19,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,8 % | 37 % | 95,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 381 tkr | 1 393 tkr | 1 162 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 127 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 127 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −211 tkr | −534 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 211 tkr | 534 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 298 tkr | 570 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 127 tkr | 211 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 273 tkr | 545 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 273 tkr | 545 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 260 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 370 tkr | 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 111 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 187 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 53 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 140 tkr | 167 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 232 tkr | 283 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 22 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 43 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 138 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 138 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 aug. 2025 – 31 juli 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 15 sep. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Luleåfotograferna ABHuvudarbetsställe
Köpmangatan 61, 972 34 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559448-5947
Registreringsdatum
15 september 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.