Luminar Ventures Management Holding AB
559118-9492Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−27 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Luminar Ventures
Luminar is one of the most active seed investors in the Nordics, providing experienced seed financing and active operational support.
luminarventures.com
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 17, 111 57 Stockholm
Postadress
c/o Jacob Key, Sveavägen 17, 111 57 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva investeringsverksamhet avseende finansiella placeringar i icke-noterade bolag ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −21 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −22 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −24 tkr | 8 544 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −27 tkr | 8 637 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 27 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 | 24 | – | – |
| Rörelseresultat | −27 | −24 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −27 | −24 | −22 | −21 |
| Resultat före skatt | −27 | −24 | – | – |
| Årets resultat | −27 | −24 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 367 | 8 194 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 367 | 8 194 | – | – |
| Kassa och bank | 270 | 350 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 270 | 350 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 637 | 8 544 | – | – |
| Aktiekapital | 60 | 60 | – | – |
| Bundet eget kapital | 60 | 60 | – | – |
| Balanserat resultat | −297 | 8 508 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 577 | 8 484 | – | – |
| Eget kapital | 8 637 | 8 544 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 637 | 8 544 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | −0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 8 342 tkr | 8 169 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 8 342 tkr | 8 169 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 220 tkr | 421 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −27 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −27 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 8 637 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −27 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 119 tkr | – |
| Forslag disposition | 8 577 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 577 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Luminar Ventures Management Holding ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 17, 111 57 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559118-9492
Registreringsdatum
11 juli 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.