Lummelunda Entreprenad i Halland AB
559072-4091Aktiebolagreg. 2016
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 236 tkr
Resultat efter fin. poster
1 438 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Toftavägen 10, 305 94 Halmstad
Postadress
Toftavägen 10, 305 94 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva gräv, mark och byggarbeten, inackordering av hästar samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 593 tkr | 1 940 tkr | – |
| 2021 | 6 593 tkr | 760 tkr | – |
| 2022 | 8 156 tkr | 446 tkr | 4 455 tkr |
| 2023 | 9 130 tkr | 2 021 tkr | 4 741 tkr |
| 2024 | 8 762 tkr | 2 584 tkr | 5 787 tkr |
| 2025 | 8 236 tkr | 1 438 tkr | 5 879 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 17,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 236 | 8 762 | 9 130 | 8 156 | 6 593 | 6 593 |
| Övriga rörelseintäkter | 243 | 822 | 689 | 597 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 479 | 9 583 | 9 819 | 8 753 | – | – |
| Handelsvaror | 3 501 | 3 299 | 3 517 | 4 398 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 626 | 497 | 495 | 748 | – | – |
| Personalkostnader | 2 191 | 2 420 | 2 732 | 2 441 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 671 | 726 | 568 | 671 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 406 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 989 | 6 943 | 7 717 | 8 259 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 490 | 2 640 | 2 101 | 494 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 58 | 58 | 83 | 48 | – | – |
| Finansiella poster | −52 | −55 | −80 | −48 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 438 | 2 584 | 2 021 | 446 | 760 | 1 940 |
| Bokslutsdispositioner | 571 | −8 | −401 | 814 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 008 | 2 577 | 1 620 | 1 260 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 416 | 531 | 334 | 218 | – | – |
| Årets resultat | 1 592 | 2 046 | 1 286 | 1 042 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 987 | 5 658 | 7 257 | 4 499 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 987 | 5 658 | 7 257 | 4 499 | – | – |
| Kundfordringar | 1 226 | 4 957 | 1 553 | 2 614 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 703 | 5 461 | 2 613 | 3 852 | – | – |
| Kassa och bank | 6 093 | 2 282 | 1 424 | 2 141 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 796 | 7 744 | 4 037 | 5 993 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 782 | 13 401 | 11 293 | 10 492 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 237 | 3 691 | 3 405 | 3 363 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 829 | 5 737 | 4 691 | 4 405 | – | – |
| Eget kapital | 5 879 | 5 787 | 4 741 | 4 455 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 487 | 3 058 | 3 050 | 2 649 | – | – |
| Leverantörsskulder | 195 | 90 | 286 | 143 | – | – |
| Skatteskulder | 326 | 339 | 88 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 416 | 4 557 | 3 502 | 3 388 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 782 | 13 401 | 11 293 | 10 492 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3.5 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 500 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,4 % | 61,3 % | 63,4 % | 62,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 177 % | 170 % | 115 % | 177 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,1 % | 30,1 % | 23 % | 6,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,5 % | 29,5 % | 22,1 % | 5,5 % | 11,5 % | 29,4 % |
| Omsättningstillväxt | −6 % | −4 % | 11,9 % | 23,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,1 % | 35,4 % | 27,1 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 745 tkr | 2 503 tkr | 2 283 tkr | 2 039 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 2 487 tkr | 3 058 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 592 tkr | 2 046 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 592 tkr | 2 046 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 046 tkr | −1 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 046 tkr | 1 286 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 879 tkr | 5 787 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 592 tkr | 2 046 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 1 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 571 tkr | −8 tkr |
| Forslag disposition | 5 829 tkr | 5 737 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 829 tkr | 4 237 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 407 tkr | 306 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 987 tkr | 5 658 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 997 tkr | 6 997 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 010 tkr | 1 339 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 3 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 671 tkr | 726 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 2 239 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 69 tkr | 199 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 536 tkr | 3 750 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 359 tkr | 378 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lummelunda Entreprenad i Halland ABHuvudarbetsställe
Toftavägen 10, 305 94 Halmstad
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559072-4091
Registreringsdatum
11 augusti 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.