Lunda-Logistik AB
556589-4390Aktiebolagreg. 2000
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 261 tkr
Resultat efter fin. poster
268 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mäster Eriks Väg 6 E, 224 67 Lund
Postadress
Mäster Eriks Väg 6 E, 224 67 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom materialadministration, produktadministration och administrativ databehandling ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva förlagsverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 1899 | 1 192 tkr | 436 tkr | – |
| 2018 | 1 246 tkr | 1 146 tkr | – |
| 2019 | 1 424 tkr | 410 tkr | 2 441 tkr |
| 2020 | 1 044 tkr | 150 tkr | 2 184 tkr |
| 2021 | 1 216 tkr | 332 tkr | 2 141 tkr |
| 2022 | 1 202 tkr | 310 tkr | 2 151 tkr |
| 2023 | 1 275 tkr | 309 tkr | 2 129 tkr |
| 2024 | 1 390 tkr | 342 tkr | 2 182 tkr |
| 2025 | 1 261 tkr | 268 tkr | 2 075 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 21,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −9,3 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 1899* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 261 | 1 390 | 1 275 | 1 202 | 1 216 | 1 044 | 1 424 | 1 246 | 1 192 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 66 | 15 | 3 | 97 | 156 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 261 | 1 390 | 1 341 | 1 217 | 1 220 | 1 141 | 1 581 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 116 | 131 | 103 | 56 | 50 | 188 | 383 | – | – |
| Personalkostnader | 878 | 918 | 929 | 850 | 849 | 744 | 795 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 994 | 1 050 | 1 031 | 905 | 899 | 932 | 1 178 | – | – |
| Rörelseresultat | 267 | 341 | 310 | 312 | 321 | 209 | 403 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | −53 | 0 | 4 | 9 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | −0 | −2 | 11 | −59 | 7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 268 | 342 | 309 | 310 | 332 | 150 | 410 | 1 146 | 436 |
| Bokslutsdispositioner | 4 | 87 | 20 | 31 | −46 | −22 | −9 | – | – |
| Resultat före skatt | 272 | 428 | 329 | 341 | 286 | 128 | 401 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 95 | 73 | 74 | 59 | 45 | 67 | – | – |
| Årets resultat | 212 | 333 | 256 | 268 | 227 | 84 | 334 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 1899* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 641 | 2 641 | 2 641 | 2 641 | 2 431 | 2 431 | 2 431 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 641 | 2 641 | 2 641 | 2 641 | 2 431 | 2 431 | 2 431 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 88 | 108 | 125 | 80 | 92 | 89 | 101 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 212 | 201 | 259 | – | – |
| Kassa och bank | 254 | 312 | 319 | 430 | 399 | 380 | 772 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 343 | 420 | 444 | 510 | 703 | 669 | 1 133 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 984 | 3 061 | 3 085 | 3 151 | 3 134 | 3 100 | 3 564 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 742 | 1 729 | 1 753 | 1 764 | 1 794 | 1 981 | 1 986 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 955 | 2 062 | 2 009 | 2 031 | 2 021 | 2 064 | 2 321 | – | – |
| Eget kapital | 2 075 | 2 182 | 2 129 | 2 151 | 2 141 | 2 184 | 2 441 | – | – |
| Obeskattade reserver | 646 | 650 | 737 | 756 | 787 | 741 | 719 | – | – |
| Skatteskulder | 124 | 84 | 61 | 101 | 63 | 57 | 187 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 263 | 228 | 219 | 244 | 207 | 175 | 404 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 984 | 3 061 | 3 085 | 3 151 | 3 134 | 3 100 | 3 564 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 1899* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 280 | 320 | 280 | 278 | 257 | 270 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 1899 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,7 % | 88,2 % | 88 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,4 % | 84,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 130 % | 184 % | 202 % | 209 % | 340 % | 382 % | 280 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,2 % | 24,5 % | 24,3 % | 25,9 % | 26,4 % | 20 % | 28,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,3 % | 24,6 % | 24,2 % | 25,8 % | 27,3 % | 14,4 % | 28,8 % | 92 % | 36,6 % |
| Omsättningstillväxt | −9,3 % | 9 % | 4,9 % | −1,2 % | 16,5 % | −26,7 % | 14,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | 15,3 % | 12 % | 12,4 % | 10,6 % | 3,8 % | 13,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 261 tkr | 1 390 tkr | 1 275 tkr | 1 202 tkr | 1 216 tkr | 1 044 tkr | 1 424 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 2 641 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 2 641 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 641 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 641 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 212 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 212 tkr | 333 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −333 tkr | −256 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 333 tkr | 256 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 075 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 212 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 4 tkr | 87 tkr |
| Forslag disposition | 1 955 tkr | 2 062 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 675 tkr | 1 742 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 320 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 14 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 76 tkr | 78 tkr |
| Periodiseringsfonder | 646 tkr | 650 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 88 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 63 tkr | 67 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Lunda-Logistik ABHuvudarbetsställe
Mäster Eriks Väg 6 E, 224 67 Lund
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556589-4390
Registreringsdatum
6 april 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Övriga registrerade namn
1 st
- Kalvö Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 26 augusti 2013. För den del av verksamheten som avser förlagsverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.