Lundachark AB
556636-0060Aktiebolagreg. 2002
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 465 tkr
Resultat efter fin. poster
−725 tkr
Soliditet
−37 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nöbbelövs Mossaväg 1, 226 60 Lund
Postadress
Nöbbelövs Mossaväg 1, 226 60 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förädling av köttråvara samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12 009 tkr | 80 tkr | – |
| 2020 | 12 566 tkr | 403 tkr | – |
| 2021 | 12 534 tkr | 525 tkr | 1 390 tkr |
| 2022 | 12 848 tkr | 131 tkr | 785 tkr |
| 2023 | 12 538 tkr | −364 tkr | 366 tkr |
| 2024 | 12 132 tkr | −478 tkr | 38 tkr |
| 2025 | 11 465 tkr | −725 tkr | −688 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −37,2 % – branschmedian 44,7 %
Vinstmarginal −6,3 % – branschmedian 2,1 %
Omsättningstillväxt −5,5 % – branschmedian 3,8 %
Median för 1678 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 465 | 12 132 | 12 538 | 12 848 | 12 534 | 12 566 | 12 009 |
| Övriga rörelseintäkter | 114 | 306 | 78 | 8 | 23 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 579 | 12 438 | 12 616 | 12 856 | 12 557 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 123 | 5 340 | 5 734 | 5 297 | 5 146 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 558 | 3 747 | 3 516 | 3 359 | 2 971 | – | – |
| Personalkostnader | 3 462 | 3 694 | 3 660 | 4 021 | 3 880 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 86 | 97 | 58 | 48 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 229 | 12 879 | 12 967 | 12 724 | 12 030 | – | – |
| Rörelseresultat | −650 | −441 | −351 | 132 | 527 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 75 | 39 | 14 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −75 | −37 | −14 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −725 | −478 | −364 | 131 | 525 | 403 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 40 | −10 | −30 | – | – |
| Resultat före skatt | −725 | −478 | −325 | 121 | 495 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 26 | 107 | – | – |
| Årets resultat | −725 | −478 | −325 | 95 | 388 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 231 | 317 | 311 | 173 | 142 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 261 | 317 | 311 | 173 | 142 | – | – |
| Varulager | 331 | 561 | 597 | 656 | 617 | – | – |
| Kundfordringar | 745 | 695 | 740 | 811 | 640 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 221 | 946 | 1 093 | 1 206 | 885 | – | – |
| Kassa och bank | 33 | 69 | 27 | 48 | 822 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 585 | 1 576 | 1 717 | 1 909 | 2 324 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 846 | 1 893 | 2 027 | 2 083 | 2 466 | – | – |
| Aktiekapital | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | – | – |
| Bundet eget kapital | 420 | 420 | 420 | 420 | 420 | – | – |
| Balanserat resultat | −382 | 96 | 270 | 270 | 581 | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 108 | −382 | −54 | 365 | 970 | – | – |
| Eget kapital | −688 | 38 | 366 | 785 | 1 390 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 40 | 30 | – | – |
| Långfristiga skulder | 461 | 181 | 275 | 126 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 515 | 1 104 | 778 | 598 | 573 | – | – |
| Skatteskulder | 34 | 31 | 38 | 53 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 073 | 1 674 | 1 387 | 1 132 | 1 046 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 846 | 1 893 | 2 027 | 2 083 | 2 466 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 95 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −37,2 % | 2 % | 18 % | 39,2 % | 57,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 60 % | 61 % | 81 % | 111 % | 163 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,7 % | −3,6 % | −2,8 % | 1 % | 4,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,3 % | −3,9 % | −2,9 % | 1 % | 4,2 % | 3,2 % | 0,7 % |
| Omsättningstillväxt | −5,5 % | −3,2 % | −2,4 % | 2,5 % | −0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 105,5 % | −1 270,8 % | −88,8 % | 12,2 % | 28 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 293 tkr | 2 022 tkr | 1 791 tkr | 1 606 tkr | 1 567 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 30 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −725 tkr | −478 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | 500 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 381 tkr | 181 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −725 tkr | −478 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 478 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −478 tkr | −325 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −688 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −725 tkr | −478 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 150 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forskott fran kunder | 0 | 41 tkr |
| Forslag disposition | −1 108 tkr | −382 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 108 tkr | −382 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 380 tkr | 193 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 231 tkr | 317 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 457 tkr | 6 457 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 225 tkr | 6 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 86 tkr | 97 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 331 tkr | 561 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 130 tkr | 110 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 134 tkr | 89 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 79 tkr | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 700 tkr | 4 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 200 tkr | 4 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 260 tkr | 299 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Lundachark ABHuvudarbetsställe
Nöbbelövs Mossaväg 1, 226 60 Lund
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556636-0060
Registreringsdatum
19 november 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
400 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 10.130 – Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
- SNI 46.321 – Partihandel med kött och köttvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.