Lundbergs Bygg i Sävar Fastigheter AB
559256-0600Aktiebolagreg. 2020
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
180 tkr
Resultat efter fin. poster
−373 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Ersmarksgatan 21, 903 36 Umeå
Postadress
Södra Ersmarksgatan 21, 903 36 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast ooch lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 108 tkr | 21 tkr | – |
| 2021 | 240 tkr | −58 tkr | – |
| 2022 | 369 tkr | −105 tkr | 39 tkr |
| 2023 | 285 tkr | −292 tkr | 45 tkr |
| 2024 | 235 tkr | −287 tkr | 55 tkr |
| 2025 | 180 tkr | −373 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −207,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −23,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 180 | 235 | 285 | 369 | 240 | 108 |
| Rörelseintäkter | 180 | 235 | 285 | 369 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 213 | 191 | 286 | 259 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 136 | 176 | 177 | 175 | – | – |
| Rörelsekostnader | 349 | 366 | 463 | 433 | – | – |
| Rörelseresultat | −169 | −131 | −178 | −64 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 204 | 156 | 114 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −204 | −156 | −113 | −41 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −373 | −287 | −292 | −105 | −58 | 21 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | 300 | 300 | 110 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 13 | 8 | 5 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 4 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 21 | 9 | 6 | 5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 513 | 3 167 | 3 183 | 1 843 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 513 | 3 167 | 3 183 | 1 843 | – | – |
| Varulager | 5 989 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 70 | 27 | 70 | – | – |
| Kassa och bank | 93 | 27 | 2 | 177 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 132 | 97 | 29 | 246 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 645 | 3 264 | 3 212 | 2 089 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 30 | 20 | 14 | 9 | – | – |
| Fritt eget kapital | 50 | 30 | 20 | 14 | – | – |
| Eget kapital | 75 | 55 | 45 | 39 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 981 | 2 102 | 2 223 | 1 375 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 13 | 11 | 25 | – | – |
| Skatteskulder | 34 | 18 | 5 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 589 | 1 107 | 943 | 675 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 645 | 3 264 | 3 212 | 2 089 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1 % | 1,7 % | 1,4 % | 1,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 9 % | 3 % | 36 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −93,7 % | −55,8 % | −62,6 % | −17,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −207,2 % | −122,1 % | −102,5 % | −28,5 % | −24,2 % | 19,4 % |
| Omsättningstillväxt | −23,4 % | −17,5 % | −22,8 % | 53,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 % | 17,2 % | 13,7 % | 12,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 21 tkr | 9 tkr |
| Byggnader mark | 1 500 tkr | 3 072 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 797 tkr | 3 280 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 262 tkr | 208 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 159 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 517 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 55 tkr | 51 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 400 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 75 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 21 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 50 tkr | 30 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 50 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 39 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 13 tkr | 94 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 640 tkr | 640 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 628 tkr | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 82 tkr | 124 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 496 tkr | 1 617 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 735 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 651 tkr | 121 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 5 989 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 981 tkr | 2 102 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 57 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 727 tkr | 134 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 875 tkr | 2 375 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 875 tkr | 2 375 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 167 tkr | 87 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lundbergs Bygg i Sävar Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Södra Ersmarksgatan 21, 903 36 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-0600
Registreringsdatum
15 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.