Lundens Fastighetsutveckling AB
559185-9599Aktiebolagreg. 2018
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rösvägen 6, 177 60 Järfälla
Postadress
Rösvägen 6, 177 60 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, äga och förvalta aktier i bolag som bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget tillhandahåller bil och byggverksamhets tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 4 118 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 8 224 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 162 tkr | 12 030 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 94 tkr | 11 674 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 9 tkr | 11 184 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 32 | 59 | 47 | – | – |
| Rörelsekostnader | 32 | 59 | 47 | – | – |
| Rörelseresultat | −32 | −59 | −47 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 41 | 153 | 209 | – | – |
| Finansiella poster | 41 | 153 | 209 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 94 | 162 | 8 224 | 4 118 |
| Resultat före skatt | 9 | 94 | 162 | – | – |
| Årets resultat | 9 | 94 | 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 000 | 9 000 | 5 025 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 000 | 9 000 | 5 025 | – | – |
| Kassa och bank | 2 335 | 2 851 | 7 166 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 335 | 2 851 | 7 166 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 335 | 11 851 | 12 191 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 124 | 11 530 | 11 818 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 134 | 11 624 | 11 980 | – | – |
| Eget kapital | 11 184 | 11 674 | 12 030 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 151 | 176 | 161 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 335 | 11 851 | 12 191 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 98,5 % | 98,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 543 % | 1 616 % | 4 458 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 0,8 % | 1,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 9 000 tkr | 9 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 9 000 tkr | 9 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 4 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 9 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | −162 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 450 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 184 tkr | 11 674 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 500 tkr | 450 tkr |
| Forslag disposition | 11 134 tkr | 11 624 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 334 tkr | 11 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 132 tkr | 157 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 19 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Lundens Fastighetsutveckling ABHuvudarbetsställe
Rösvägen 6, 177 60 Järfälla
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559185-9599
Registreringsdatum
14 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.