Lundin och Öberg Glasmästeri AB
556828-9358Aktiebolagreg. 2010
Västerhaninge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 000 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Förrådsvägen 2, 137 37 Västerhaninge
Postadress
c/o Lb Glasmästeri O Ramaffär Ab, Förrådsvägen 2, 137 37 Västerhaninge
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva glasmästeriverksamhet, entreprenadverksamhet inom byggverksamhet, förvaltning av kapital, förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −6 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 650 tkr | 1 854 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 1 454 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 400 tkr | 1 854 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 1 853 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 1 853 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 1 853 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 000 tkr | 2 853 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | – | – | 0 | 400 | 0 | 650 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 650 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 650 | 0 | −6 |
| Resultat före skatt | 1 000 | −0 | −0 | −0 | 400 | −0 | 650 | – | – |
| Årets resultat | 1 000 | −0 | −0 | −0 | 400 | −0 | 650 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | 1 793 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 009 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 51 | 51 | 52 | 52 | 52 | 53 | 53 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 060 | 60 | 60 | 61 | 61 | 61 | 61 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 853 | 1 853 | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 1 854 | 1 854 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 803 | 1 803 | 1 803 | 1 804 | 1 404 | 1 404 | 1 155 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 803 | 1 803 | 1 803 | 1 803 | 1 804 | 1 404 | 1 804 | – | – |
| Eget kapital | 2 853 | 1 853 | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 1 454 | 1 854 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 400 | 0 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 853 | 1 853 | 1 853 | 1 853 | 1 854 | 1 854 | 1 854 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 78,4 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | 15 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35 % | −0 % | −0 % | −0 % | 21,6 % | −0 % | 35 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 793 tkr | 1 793 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 793 tkr | 1 793 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 000 tkr | −138 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 000 tkr | −138 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 138 | 133 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −138 | −133 |
| Forandring eget kapital totalt | 2 853 tkr | 1 853 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 000 tkr | −138 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 000 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 803 tkr | 1 803 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 803 tkr | 1 803 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 9 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 793 tkr | 1 793 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Lundin och Öberg Glasmästeri ABHuvudarbetsställe
Förrådsvägen 2, 137 37 Västerhaninge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556828-9358
Registreringsdatum
2 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.342 – Glasmästeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.