Lundo & Co AB
559189-3374Aktiebolagreg. 2019
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
669 tkr
Resultat efter fin. poster
564 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flugsvampsvägen 39, 141 60 Huddinge
Postadress
c/o Ebboss Ab, Flugsvampsvägen 39, 141 60 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsult- och rådgivningsverksamhet inom ekonomi, redovisning, finansiering, företagsledning, verksamhetsutveckling och närliggande områden samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultativ verksamhet med personalbemanning, personaluthyrning och rekrytering inom redovisning, revision och övriga ekonomiska tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 184 tkr | 25 tkr | 69 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −3 tkr | 52 tkr |
| 2022 | 379 tkr | 326 tkr | 311 tkr |
| 2023 | 594 tkr | 535 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 712 tkr | 589 tkr | 101 tkr |
| 2025 | 702 tkr | 596 tkr | 101 tkr |
| 2026 | 669 tkr | 564 tkr | 102 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 84,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −4,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 669 | 702 | 712 | 594 | 379 | 0 | 184 | – |
| Rörelseintäkter | 669 | 702 | 712 | 594 | 379 | 0 | 184 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 142 | – |
| Övriga externa kostnader | 106 | 107 | 121 | 59 | 52 | 3 | 16 | – |
| Rörelsekostnader | 106 | 107 | 121 | 59 | 52 | 3 | 158 | – |
| Rörelseresultat | 563 | 595 | 591 | 535 | 326 | −3 | 25 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | −2 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 564 | 596 | 589 | 535 | 326 | −3 | 25 | – |
| Bokslutsdispositioner | −563 | −596 | −587 | −535 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 0 | 2 | 0 | 326 | −3 | 25 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | 0 | 67 | 0 | 6 | – |
| Årets resultat | 1 | 0 | 1 | 0 | 260 | −3 | 19 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 105 | 135 | 67 | 2 | 300 | 11 | 26 | – |
| Kassa och bank | 320 | 232 | 335 | 258 | 97 | 46 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 424 | 366 | 402 | 260 | 397 | 58 | 76 | – |
| Summa tillgångar | 424 | 366 | 402 | 260 | 397 | 58 | 76 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 51 | 51 | 50 | 261 | 2 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 52 | 51 | 51 | 50 | 261 | 2 | 19 | – |
| Eget kapital | 102 | 101 | 101 | 100 | 311 | 52 | 69 | – |
| Leverantörsskulder | 5 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 67 | 67 | 6 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 322 | 265 | 300 | 160 | 86 | 6 | 7 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 424 | 366 | 402 | 260 | 397 | 58 | 76 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 52 | – | – | – | 211 | – | 15 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,1 % | 27,6 % | 25,2 % | 38,5 % | 78,3 % | 89,4 % | 91,2 % | – |
| Kassalikviditet | 132 % | 138 % | 134 % | 163 % | 461 % | 945 % | 1 141 % | – |
| Rörelsemarginal | 84,2 % | 84,8 % | 83 % | 90,1 % | 86,1 % | – | 13,8 % | – |
| Vinstmarginal | 84,3 % | 84,9 % | 82,7 % | 90,1 % | 86 % | – | 13,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −4,7 % | −1,4 % | 19,9 % | 56,7 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 0 % | 1,2 % | 0 % | 83,4 % | −5,3 % | 27,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 102 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 52 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 51 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 563 tkr | 596 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 105 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 129 tkr | 108 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 188 tkr | 158 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 2 jan. 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Lundo & Co ABHuvudarbetsställe
Flugsvampsvägen 39, 141 60 Huddinge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559189-3374
Registreringsdatum
2 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.