Lunia AB
559331-1896Aktiebolagreg. 2021
Karlskoga, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 615 tkr
Resultat efter fin. poster
1 016 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
3
Start - lunia.se
Lunia Försäljnings & företagskonsultation Om oss Expertisen inom telemarketingbranschen har byggts upp genom över 25 års samlad erfarenhet i försäljning mot privat & företagssegmentet. Lunia strävar efter att förändra spelreglerna inom konsultbranschen. Vi letar efter passionerade säljare so
lunia.se
Adresser
Besöksadress
Viaduktgatan 1, 691 31 Karlskoga
Postadress
Viaduktgatan 1, 691 31 Karlskoga
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom försäljning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr |
| 2022 | 2 211 tkr | 541 tkr | 347 tkr |
| 2023 | 1 291 tkr | −440 tkr | −145 tkr |
| 2024 | 2 068 tkr | 234 tkr | 89 tkr |
| 2025 | 4 615 tkr | 1 016 tkr | 734 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 22 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 123,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 615 | 2 068 | 1 291 | 2 211 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 8 | 75 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 615 | 2 068 | 1 298 | 2 286 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 836 | 581 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 369 | 192 | 209 | 213 | 0 |
| Personalkostnader | 1 327 | 1 002 | 1 513 | 1 512 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 551 | 1 794 | 1 740 | 1 744 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 065 | 274 | −442 | 543 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | 0 | 3 | −2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 40 | 0 | −0 | 0 |
| Finansiella poster | −48 | −40 | 2 | −2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 016 | 234 | −440 | 541 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −200 | 0 | 136 | −136 | 0 |
| Resultat före skatt | 816 | 234 | −304 | 405 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 171 | – | 0 | 84 | 0 |
| Årets resultat | 645 | 234 | −304 | 322 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 37 | 56 | 74 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 | 40 | 58 | 74 | 0 |
| Kundfordringar | 278 | 403 | 203 | 492 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 113 | 403 | 203 | 591 | 0 |
| Kassa och bank | 642 | 201 | 176 | 92 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 755 | 605 | 379 | 683 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 776 | 644 | 437 | 757 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Balanserat resultat | 64 | −170 | 134 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 709 | 64 | −170 | 322 | 0 |
| Eget kapital | 734 | 89 | −145 | 347 | 0 |
| Obeskattade reserver | 200 | – | 0 | 136 | 0 |
| Långfristiga skulder | 114 | 52 | 147 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 51 | – | – | – |
| Skatteskulder | 180 | 10 | 12 | 8 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 728 | 503 | 436 | 275 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 776 | 644 | 437 | 757 | 0 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 1 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 215 | 0 | 0 | 188 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,3 % | 13,9 % | −33,2 % | 60 % | – |
| Kassalikviditet | 241 % | 120 % | 87 % | 248 % | – |
| Rörelsemarginal | 23,1 % | 13,3 % | −34,3 % | 24,6 % | – |
| Vinstmarginal | 22 % | 11,3 % | −34,1 % | 24,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 123,2 % | 60,2 % | −41,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,9 % | 262,6 % | 209,6 % | 92,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 538 tkr | 2 068 tkr | 646 tkr | 1 106 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 3 tkr | 3 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 645 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 645 tkr | 234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | −304 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −200 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 709 tkr | 64 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 494 tkr | 64 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 215 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 835 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 74 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 548 tkr | 405 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 114 tkr | 52 tkr |
| Periodiseringsfonder | 200 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 36 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 19 aug. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lunia ABHuvudarbetsställe
Viaduktgatan 1, 691 31 Karlskoga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559331-1896
Registreringsdatum
19 augusti 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlskoga, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 82.200 – Callcenterverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.