Luogo AB
559160-3146Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
498 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Artemisgatan 13, 115 42 Stockholm
Postadress
c/o Jonas Henriksson, Artemisgatan 13, 115 42 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hudvård, kroppsvård, skönhetsbehandlingar, försäljning av relaterade produkter, konsultverksamhet inom skönhet, hälsa, organisation och affärsutveckling, företagskonsultationer, förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 027 tkr | −163 tkr | – |
| 2019 | 1 998 tkr | −352 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 1 083 tkr | 91 tkr | 143 tkr |
| 2021 | 584 tkr | 90 tkr | 140 tkr |
| 2022 | 824 tkr | 75 tkr | 215 tkr |
| 2023 | 531 tkr | 43 tkr | 258 tkr |
| 2024 | 521 tkr | 54 tkr | 192 tkr |
| 2025 | 498 tkr | −39 tkr | 153 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,8 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −7,8 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −4,4 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 498 | 521 | 531 | 824 | 584 | 1 083 | 1 998 | 1 027 |
| Förändring av lager | 17 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 7 | −20 | 380 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 515 | 521 | 531 | 831 | 563 | 1 463 | 1 998 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 91 | 4 | 9 | 1 | 0 | 334 | 640 | – |
| Övriga externa kostnader | 110 | 52 | 43 | 143 | 44 | 414 | 628 | – |
| Personalkostnader | 348 | 235 | 435 | 608 | 430 | 517 | 922 | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 3 | – | 0 | 107 | 160 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 173 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 555 | 469 | 489 | 752 | 474 | 1 372 | 2 350 | – |
| Rörelseresultat | −39 | 52 | 42 | 78 | 90 | 91 | −352 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 1 | −3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | 54 | 43 | 75 | 90 | 91 | −352 | −163 |
| Resultat före skatt | −39 | 54 | 43 | 75 | 90 | 91 | −352 | – |
| Årets resultat | −39 | 54 | 43 | 75 | 90 | 91 | −352 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 601 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 29 | 10 | 13 | 0 | 0 | 323 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 | – | – | – | 0 | 0 | 100 | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 29 | 10 | 13 | 0 | 0 | 1 023 | – |
| Varulager | 17 | – | – | – | – | 0 | 21 | – |
| Kundfordringar | 4 | – | 0 | 79 | 14 | 9 | 15 | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 7 | 47 | 100 | 14 | 20 | 51 | – |
| Kassa och bank | 148 | 245 | 266 | 271 | 399 | 252 | 40 | – |
| Omsättningstillgångar | 183 | 252 | 312 | 371 | 413 | 273 | 112 | – |
| Summa tillgångar | 232 | 281 | 323 | 384 | 413 | 273 | 1 136 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 142 | 88 | 165 | 90 | 0 | 1 | 354 | – |
| Fritt eget kapital | 103 | 142 | 208 | 165 | 90 | 93 | 1 | – |
| Eget kapital | 153 | 192 | 258 | 215 | 140 | 143 | 51 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 848 | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 4 | 7 | 2 | 2 | 3 | 54 | – |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 7 | 6 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 79 | 89 | 65 | 169 | 274 | 130 | 236 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 232 | 281 | 323 | 384 | 413 | 273 | 1 136 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 120 | – | – | 93 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,8 % | 68,4 % | 80 % | 56 % | 33,8 % | 52,3 % | 4,5 % | – |
| Kassalikviditet | 208 % | 284 % | 483 % | 220 % | 151 % | 210 % | 39 % | – |
| Rörelsemarginal | −7,9 % | 9,9 % | 8 % | 9,5 % | 15,3 % | 8,4 % | −17,6 % | – |
| Vinstmarginal | −7,8 % | 10,4 % | 8,1 % | 9,1 % | 15,4 % | 8,4 % | −17,6 % | −15,9 % |
| Omsättningstillväxt | −4,4 % | −1,9 % | −35,5 % | 41,1 % | −46,1 % | −45,8 % | 94,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −25,5 % | 28,2 % | 16,6 % | 35 % | 64,1 % | 63,9 % | −684,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 498 tkr | 521 tkr | 531 tkr | 824 tkr | 584 tkr | 542 tkr | 666 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 27 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 27 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 27 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −39 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −39 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −54 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 120 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 54 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 153 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −39 tkr | 54 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 103 tkr | 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 103 tkr | 142 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 17 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 28 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Luogo ABHuvudarbetsställe
Artemisgatan 13, 115 42 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559160-3146
Registreringsdatum
28 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.